Do Kwon Arama Seviyesi 5’e Yükseltildi! Tehlike Çanları!

Bitcoin Haber

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bu hafta oldukça meşguldü. Komisyonun son eylemi Terraform Labs ve CEO Do Kwon‘u dolandırıcılıkla suçlamak oldu.

Do Kwon Ateş Hattında

SEC, 16 Şubat’ta Singapur merkezli firmayı ve Do Hyeong Kwon‘u “milyarlarca dolarlık bir kripto varlık menkul kıymet dolandırıcılığı düzenlemekle” suçladı.

İddia edilen kripto suçlusu, Grand Theft Auto V (GTA) terimleriyle “5 yıldızlı aranma seviyesi” değerine ulaştı.

SEC’e göre, Terraform ve Kwon “çoğu kayıtsız işlemlerde olmak üzere, birbiriyle bağlantılı bir kripto varlık menkul kıymetleri paketi sunarak ve satarak yatırımcılardan milyarlarca dolar topladı.”

İddiaya göre bu plan Nisan 2018’de başladı ve Mayıs 2022’de çöktü.

Do Kwon, geçen yıl Terraform Labs’ın çöküşünden bu yana kaçak durumda, şu anda nerede olduğu bilinmiyor, ancak Güney Koreli yetkililere göre yakın zamanda Sırbistan’da olduğuna inanılıyordu.

SEC Açıklamaları

SEC ayrıca, halka açık şirketler için hisse senetlerinin fiyatlarını yansıtan kripto türevleri olan mAssets’ten de bahsetti. Şirketin bunları yatırımcıları ekosisteme çekmek için bir araç olarak kullandığını iddia ediyor.

Şikayette ayrıca Terraform ve Kwon’un yatırımcılara kripto imparatorluklarına yatırım yapmaları için kripto varlık güvenlik tokenleri MIR ya da “ayna” tokenler ve LUNA’nın kendisi de dahil olmak üzere başka araçlar teklif ettiği ve sattığı iddia ediliyor.

Ayrıca, Kwon’un “kâr elde etmek isteyen yatırımcılara kripto varlık menkul kıymetleri pazarladığı ve defalarca tokenlerin değerinin artacağını iddia ettiği” belirtildi.

SEC, UST‘yi %20’ye varan getirilerle “getiri sağlayan bir stablecoin” olarak lanse ettiklerini iddia etti. Terraform’un ayrıca yatırımcıları UST’nin istikrarı konusunda yanlış yönlendirdiği iddia edildi. Stablecoin Mayıs ayında çökerek dolardan ayrışmış ve tüm Terra/Luna ekosistemini çökertmiştir. Ayrıca, şu anda TerraClassicUSD (USTC) adlı yeni yinelemesinde 0,028 $ değerindedir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

ApeCoin (APE) Token Kilidinin Açılmasının Ardından %10 Değer Kaybetti

Sonraki Haber

Yapay Zeka Altcoin’i Fetch’in (FET) Popülerliği Artıyor!

İlgili Haberler