Çin’den Dijital Yuan, Alipay ve WeChat Pay İle İlgili Önemli Açıklamalar Geldi

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre Çin Merkez Bankası, piyasaya sürülmesi planlanan dijital para biriminin, şu anda online ödeme pazarına hakim olan Ant Group Co.’dan Alipay ve Tencent Holdings Ltd.’den WeChat Pay gibi teknoloji platformlarıyla birlikte var olacağını söyledi.

Dijital Yuan ve Online Ödemeler

Perşembe günü Bank for International Settlements’ın düzenlediği bir etkinlikte konuşan People’s Bank of China’nın (PBoC) dijital para araştırma enstitüsü müdürü Mu Changchun yaptığı açıklamalarda dijital yuan oluşturma amaçlarından birinin, mobil ödeme pazarının %98’ini oluşturan Alipay ve WeChat Pay’e bir destek sağlamak olduğunu dile getirdi.

Mu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Mali veya teknik olarak online ödeme piyasasında olumsuz bir durum yaşanırsa bu, Çin’deki mali istikrar üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Bireysel ödeme sistemi için bir yedekleme sağlamak için, merkez bankası adım atmalı ve dijital para hizmetleri sağlamalı” sözlerini kullandı.

Dijital Yuan Denemeleri

PBOC, dijital yuanını ülkenin bazı bölgelerinde deniyor ve dijital para piyasaya süren ilk büyük merkez bankası olmaya hazırlanıyor. Bloomberg Intelligence, e-yuan’ın Alipay ve WeChat Pay’in hakimiyetini yavaşça sarsarak 2025’te mobil ödeme piyasalarının yaklaşık %9’unu ele geçirebileceğini tahmin ediyor.

Bunlara ek olarak Mu, dijital yuan‘ın pazar odaklı bir şekilde piyasaya sürüleceğini ve banknotlar ve mobil ödeme platformlarıyla birlikte var olacağını ifade ediyor.

Dijital Yuan’ın Üretilmesinin Nedenleri

Mu PBOC’nin kendi dijital para birimini yaratmasının birkaç nedenini şu şekilde sıraladı: Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin popülaritesinin Çin’in sermaye hesabı yönetimine tehdit oluşturmasının ardından parasal egemenliğini korumak ödeme sistemlerinin verimliliğini artırmak ve finansal tabana yayılmanın teşvik edilmesi.

Mu ayrıca dijital para birimlerinin sınır ötesi uygulaması için bir dizi ilke de önerdi. Bir merkez bankası tarafından sağlanan para birimlerinin, diğer merkez bankalarının parasal ve finansal istikrar için görevlerini yerine getirme kabiliyetini engellememesi gerektiğini söyledi. Ayrıca dijital para biriminin “dolarizasyonundan” kaçınmaları gerektiğini söyledi.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) ve Altcoin Yorumları: “Yaşanan Düşüş Sürpriz Değildi”

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Gözünü Yeniden Yukarı mı Çevirdi? 

İlgili Haberler