Dijital Euro Çalışmaları Son Hız Devam Ediyor!

İlayda Peker

ECB, dijital euro‘yu ekonomiye dahil etme yönünde kararlar almaya devam ediyor. Vizyonun detaylarını Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta paylaştı. Bireysel ödemeler için bir Avrupa CBDC olasılığı, yılın başında merkez bankası tarafından tartışılmaya başlandı ve Temmuz ayında 24 aylık bir araştırma aşamasına geçildi.

Dijital Euro Açıklamaları

Panetta, ekonominin dijitalleşmesinin yaşamlarımızı, ihtiyaçlarımızı, nasıl ödeme yaptığımızı ve ödeme ortamını değiştirdiğine dikkat çekerek açıklamalarına başladı. Bu nedenle birçok merkez bankası, bu yeni çağda egemen paranın daha erişilebilir ve esnek olmasını istiyor.

Geçmişte, özel bankalar mevcut olan çok sayıda özel dijital para arzı göz önüne alındığında CBDC‘leri gereksiz olarak nitelendirdi, ancak Panetta merkez bankalarının değişen teknolojiler, ödeme alışkanlıkları ve finansal ekosistemlerle birlikte gelişme ihtiyacıyla karşı karşıya olduğunu savunuyor.

Panetta, merkez bankası parasının ekonomideki en güvenli para şekli ve doğası gereği garanti edilen tek para olduğunu iddia ediyor ve konvertibilitenin, kullanıcıların özel aracılara güvenmesi ve kullanmasının nihai nedeni olduğunu söyledi.

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri

Panetta’ya göre merkez bankası parası, parasal bir çapa sağlayarak, iyi işleyen bir ödeme sisteminin ve finansal istikrarın ve nihayetinde para birimine olan güvenin korunmasında kilit bir rol oynar. Bu da para politikasının aktarımını korumak ve dolayısıyla paranın değerini korumak için bir ön koşuldur.

Para, pandemi sırasında Avrupa’da popülerliğini kaybetti. Günümüzde Avrupalı ​​tüketicilerin yaklaşık yarısı nakit içermeyen ödeme yöntemlerini tercih ediyor. Nasıl posta pulu internetin ve e-postanın gelişiyle kullanışlılığının çoğunu yitirdiyse, nakit de giderek dijitalleşen bir ekonomide alaka düzeyini kaybedebilir.

Panetta, nakit paranın bir değer saklama aracı olarak kullanıldığını, kabaca %20’sinin ise işlemlerde kullanıldığını bildirdi. Düşüşü merkez bankası parasının çapa rolünü zayıflatacağından, ECB dijital ekonomiye uyum sağlamak için bir yol haritası belirledi.

ECB üyesi, dijital euroyu “insanların ve işletmelerin bireysel ödemelerde kullanmaları için dijital bir merkez bankası parası biçimi” olarak tanımladı.Total
16
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

JPMorgan Analistleri ETH Fiyatının Çok Yüksek Olduğunu Düşünüyor!

Sonraki Haber

Shiba Inu, Son Kaydedilen Ralli İle Birlikte En Çok İşlem Gören Kripto Paralar Arasında Yer Aldı

İlgili Haberler