DeFi Token’larında Düşüş Mü Başladı?

İlayda Peker

En iyi merkezi olmayan finans (DeFi) kripto paraları, Ethereum (ETH) fiyatındaki güce rağmen düşüyor. Uniswap verileri, ABD doları karşısında UNI, Compound (COMP) ve Yearn.finance (YFI) gibi kripto paraların son 24 saatte yüzde 1 ile 5 oranında düştüğünü gösteriyor.

DeFi Token’ları Düşüşe Mi Geçti?

Bu kripto paraların fiyat hareketindeki bu hafif düşüş, geçen hafta DeFi piyasasında görülen genel bir konsolidasyon eğilimine katkıda bulunuyor. Ocak ayındaki güçlü bir kırılmanın ardından Şubat başında yükseliş yaşayan DeFi piyasasının oldukça hızlı bir şekilde soğuduğu görülüyor.

Öte yandan DeFi piyasası, önemli piyasa oyuncularının Ethereum’un tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasına olumlu tepki vermemesi nedeniyle de tökezliyor.

UNI, SNX ve COMP gibi kripto paralar Ethereum karşısında ve bazı durumlarda ABD doları karşısında düşüş gösteriyor.

Bu konsolidasyon, sermayenin Ethereum’un kendisine ve Binance Coin (BNB) veya Cosmos (ATOM) gibi diğer birinci katman blok zinciri projelerine akmasının bir sonucu gibi görünüyor.

Merkezi Olmayan Finans

DeFi piyasasının kısa vadeli görünümü çok iyi olmasa da, merkezi olmayan finans anlatısı geçen hafta hız kazandı. Amerikan merkez bankasının bir şubesi olan St. Louis Federal Rezervi, DeFi’nin “finans endüstrisinde bir paradigma değişikliğine” yol açabileceğini belirten bir rapor yayınladı.

Raporun yazarı ve Basel Üniversitesi’nde Blockchain odaklı bir profesör konuyu şöyle açıkladı:

DeFi, bir inovasyon dalgası başlattı. Bir yandan, geliştiriciler geleneksel finansal araçların merkezsiz versiyonlarını oluşturmak için akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan ödeme katmanını kullanıyor. Öte yandan temeldeki halka açık blok zinciri olmadan gerçekleştirilemeyecek tamamen yeni finansal araçlar yaratıyorlar.

Bu, Federal Rezerv tarafından doğrudan bir onay olmasa da, DeFi‘nin finansmanı olumlu bir şekilde değiştireceği tezi, son haftalarda ve aylarda güç kazandı.

Genel fikir, blok zincir sistemleri geleneksel sistemlere kıyasla nispeten açık olduğundan, DeFi’nin uzun vadede daha fazla değer kazanması gerektiği yönünde gelişiyor.


Total
15
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

SEC, Ripple İle İlgili Düzenlenmiş Şikayetini Yayınladı!

Sonraki Haber

Bitcoin Rekora Doymuyor, Ethereum (ETH) İse BTC’yi Takipte!

İlgili Haberler