DeFi Platformları Arasında Büyük Bir Mücadele Var

İlayda Peker

Merkezi olmayan finansın önemi artarken, yatırımcı likiditesi ve yatırımcı likiditesi için rekabet eden platformların büyüyen listesi olarak Uniswap (UNI), SushiSwap (SUSHI) ve Curve DAO (CRV) gibi en iyi protokollerin birçoğu arasında DEX savaşı yaşanıyor.

DeFi Savaşları Yaşanıyor

Kilitli toplam değer açısından (TVL), DeFi borç verme platformları arasında şu anda Maker (MKR), AAVE ve Compound (COMP) ilk 3 sıraya hakim durumda bulunuyor. Curve DAO ise kısa süre önce Uniswap’i geçti ve TVL açısından dördüncü sıraya yerleşti.

8 Şubat’ta Curve Finance’in Substrat tabanlı bir sürümünün yakında Equilibrium’un Polkadot (DOT) parachain’ine uygulanacağı duyurulduğunda CRV için ek bir ilgi artışı geldi. Entegrasyon, Web3 Vakfı’nın Açık Hibe Programı tarafından destekleniyor ve Curve finansmanına, DOT tabanlı “kripto  paraların” eklenmesiyle mevcut varlıkların sayısı arttıkça TVL’sini artırabilecek ek bir birlikte çalışabilirlik düzeyi getiriyor.

Bu gelişmelerin ardından Curve’nin TVL’si ve CRV yönetişim token’ının fiyatı 9 Şubat’ta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve Defi Pulse verileri Ocak başından bu yana istikrarlı bir artış gösteriyor.

Token Değerleri

Token değeri söz konusu olduğunda SushiSwap, topluluk odaklı yaklaşımı ve ücret paylaşım mekanizması kripto topluluğu arasındaki popülaritesinin artmasına yardımcı olduğu için Aralık 2020’den bu yana en yüksek fiyat artışını yaşadı.

Uniswap henüz token sahipleri için bir ücret paylaşım mekanizması uygulamadı ve Curve, CRV oracle’larının manipülasyonunun bağlı DeFi platformlarında fon kaybına yol açtığı birkaç kayda değer durum tarafından engellendi.

Bunlara ek olarak DeFi sektörü genişlemeye devam ettikçe, DEX’ler arasındaki savaşın devam etmesi muhtemeldir.

Dahası, Uniswap v3’ün neleri içereceği konusundaki spekülasyonlar, birlikte çalışabilirliği mümkün kılan ve Ethereum ağındaki işlemlerle ilişkili maliyetleri azaltmayı amaçlayan Curve gibi platformlar entegrasyonlarını ortaya çıkardıkça büyümeye devam ediyor.


Total
15
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Hareketli Günün Ardından Bitcoin (BTC) Twitter’da da Rekor Kırdı

Sonraki Haber

Ünlü İsmin Bitcoin (BTC) Fiyat Beklentisi: 100.000 Dolar

İlgili Haberler