DeFi Piyasa Hacmi Ağustos Ayında %15,5 Azaldı

Bitcoin Haber

Merkezi olmayan finans ekosisteminde (DeFi) kullanıcı sayısı Ağustos ayında önceki aylara göre gerileme yaşadı. VanEck’in on-chain veri analizi sonucunda, DeFi alanında piyasa hacminin Ağustos ayında Temmuz ayına kıyasla %15,5 azalarak 52,8 milyar dolara gerilediği görüldü. Kilitli toplam değer (TVL) Ağustos ayında %8 azalarak 37,5 milyar dolara geriledi.

Bu veriler, VanEck’in DeFi protokollerindeki en büyük ve en değerli kripto varlık performanslarını ele alan MarketVector Merkezi Olmayan Finans Liderleri Endeksi’ne dayanıyor. DeFi endeksi Ağustos ayında Bitcoin ve Ethereum kazanç verilerinin altında performans göstererek %21 düştü. UNI değerinin %33,5’lik düşüş yaşaması bu durumu daha da kötüleştirdi.

DeFi alanında önemli bir veri olan kilitli toplam değer (TVL) Ağustos ayında %8’lik düşüş yaşadı ve 40,8 milyar dolardan 37,5 milyar dolara geriledi. Bu durum, Ethereum’un Ağustos ayındaki %10’luk düşüşüne nazaran daha iyi bir performans olarak değerlendirildi.

Raporda, DeFi tokenlarının Ağustos ayında değer kaybına uğramış olsa da, ekosistemin ay boyunca önem arz eden olumlu gelişmelere tanık olduğuna vurgu yapıldı. Uniswap Labs’in bir davayı reddetmesi ve DeFi protokolleri Maker ile Curve’ün büyüme oranları raporda yer aldı.

Ağustos ayında Curve önemli bir büyüme yaşadı ve tüm zamanların en yüksek TVL seviyesi olan 114 milyon doları gördü. Protokolün stablecoin’i CrvUSD, ABD dolarına sabitlenmiş bir token ve teminatlandırılmış borç sistemi olan (CDP) modeline dayanıyor. Bu model sayesinde kullanıcılar crvUSD almak için Ethereum varlıklarını teminat olarak gösterebiliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Piyasaları ve Uzman Görüşleri

Sonraki Haber

Fed Toplantısı Öncesi Kripto Para Uzmanlarından Fiyat Tahminleri

İlgili Haberler