DeFi Ekosistemi Kripto Kışında İki Yılın En Düşük Seviyesine İndi

Bitcoin Haber

Kripto para piyasalarındaki düşüş, merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemi üzerinde olumsuz bir etki yaratmıştır. DeFi ekosisteminde kilitlenen varlıkların toplam değeri (TVL), son birkaç haftalık fiyat düşüşünün ardından 37,7 milyar dolara düşerek iki yıldan fazla bir süre boyunca görülen en düşük seviyeye ulaştı. Bu durum, 9 Şubat 2021’de TVL’nin 37,172 milyar dolar olduğu dönemden bu yana sektördeki en düşük seviye olarak kaydedildi.

Bu düşüş, Kasım 2021’de kaydedilen 175 milyar dolarlık zirveden büyük bir düşüşü temsil ediyor. O dönemde çoğu altcoin zirve fiyatından işlem görüyordu. Ethereum (ETH) da dahil olmak üzere birçok kripto para birimi şu anda zirve fiyatından %60’tan fazla düşüş yaşarken, TVL de ciddi bir düşüş yaşadı. DeFillama verilerine göre hemen hemen her performans ölçütü yalnızca birkaç darbe aldı.

2021 sonu ve 2022 başında günlük işlem hacimleri ortalama 4 milyar dolar civarındaydı. Ancak son birkaç ayda bu ortalama önemli ölçüde yaklaşık 1,5 milyar dolara düştü, bu da kripto aktivitesinde kayda değer bir düşüşe işaret ediyor. Düşüşe rağmen, Ethereum likit staking platformu Lido, TVL’nin 14,10 milyar dolarını oluşturarak en büyük proje olmaya devam ediyor.

Lido, Terra UST’nin depegasyonu sırasındaki kısa düşüş dışında lansmandan bu yana TVL’de tutarlı bir büyüme gördü. 31 Ağustos’ta platform, 8,61 milyon ETH’nin kilitlenmesiyle tarihi bir dönüm noktasına ulaştı. Ancak, MakerDAO 5,07 milyar dolarla ikinci en yüksek TVL’ye sahip olurken, dolar ve ETH TVL’de büyük düşüşler kaydetti.

Ayrıca, Aave, JustLend, Uniswap ve Curve Finance gibi diğer borç verme ve merkezi olmayan borsa protokolleri de TVL’deki düşüşten payını aldı. Bir zamanlar TVL’nin önde gelen DeFi protokollerinden biri olan Compound Finance, geçtiğimiz ay TVL’sinin %17,87 oranında düşmesinin ardından 11. sıraya geriledi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

FTX’in Çöküşü Öncesi Yöneticilere Yapılan Ödemeler Ortaya Çıktı

Sonraki Haber

XRP’de Büyük Miktarlı Transferler Yatırımcı Spekülasyonlarını Artırıyor

İlgili Haberler