DeFi Ekosistemi İle İlgili Soru İşaretleri Artıyor

İlayda Peker

Ethereum ekosisteminin en çok tartışılan kollarından biri merkezi olmayan finansın (DeFi) olarak karşımıza çıkıyor. DeFi, geçtiğimiz hafta boyunca çift yönlü bir saldırıdan sonra mikroskop altındaydı. Aynı temel istismarın iki DeFi platformundan varlık çalmak için kullanıldığı biliniyor.

Kötüye Kullanım

Bahsi geçen saldırılar geçtiğimiz haftanın sonlarında, Bitcoin‘in tokenize bir versiyonu olan yaklaşık 300.000 dolarlık Ethereum ve imBTC’nin Uniswap piyasasından çalınmasıyla başladı. Bu saldırı, birincisinden daha büyük olan başka bir saldırıya ilham verdi. Yaklaşık 24 saat sonra, merkezi olmayan lending platformu Lendf.me, çoğu Ethereum ve Tether’de tutulan 25 milyon dolarlık kripto para birimini kaybetti.

Her ne kadar hacker çaldığı paraları iade etmiş olsa da DeFi ekosisteminde bir açık olup olmadığı soruları akılları kurcalamaya başladı.

DeFi Ekosistemi ve Balinalar

Resmi Bitfinex verilerine göre milyonlarca kar elde eden bir Bitcoin “balinası” olan Joe007, özellikle yukarıda belirtilen saldırılardan sonra DeFi hakkında çok da iç açıcı düşünmüyor.

Bitcoin balinası paylaştığı son tweet’lerde, Ethereum’un bu kullanım durumunu adeta çöpe attı ve DeFi piyasasını “hangi parçanın başarısız olduğunu veya bir daha hack’leneceğini asla bilemeyeceğiniz bir makina” olarak nitelendirdi. Bunun yanında Joe007 DeFi’yi, Ethereum topluluğu tarafından tasarlanan bir başka pazarlama projesi olarak da değerlendirdi ve aslında gerçek kullanım değerinin sıfır olduğunu ifade etti.

Hala Riskli

DeFi alanında pürüzler sürekli olarak gideriliyor olsa da, özellikle henüz yeni gerçekleşen hack girişimleri gibi hack’lerden sonra, bazıları kripto endüstrisinin bu alt bölümünün hala büyük bir risk altında olduğunu iddia ediyor. Örneğin, Metacartel Ventures’ın ortağı ve Conestoga College’da bilgi bilimi profesörü olan Adam Cochran DeFi ekosisteminde büyük bir rol oynayan DAI’nin aslında DeFi için çok tehlikeli ve riskli olduğunu ifade etmişti.

Kaynak: Bitcoinist


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

1.2 Milyon ETH’lik İşlem Gerçekleşti, Fiyat 220 Dolar Olur Mu?

Sonraki Haber

Bitcoin Boğaları Yorulmuş Olabilir Mi?

İlgili Haberler