“DAI Stablecoin Hakimiyeti Nedeniyle De-Fi Ekosistemi Tehlikede”

İlayda Peker

Eski bir DAI ve MakerDAO destekçisi olan Metacartel Ventures DAO’nun ortağı Adam Cochran, bir stablecoin’in dünya çapındaki merkezi olmayan malların “mantıklı olma” durumu için büyük bir tehdit oluşturduğunu gösteren üç ana gösterge olduğunu ortaya koydu.

Dayanıksız Bir Durum

Cochran’a göre DeFi kurumları, ortak bir temel detay olan DAI stablecoin’i ile birbirine bağlı elemanlardan oluşan bir Lego gibi görünüyor. Bununla birlikte eski destekçiye göre, De-Fi ekosisteminin en zayıf noktası da aslında Legoları birlikte tutar gibi görünen DAI stablecoin’i olarak karşımıza çıkıyor.

Yapılan açıklamalara göre tek bir varlığa dayalı tüm sistemler; emisyonunun, güvenilir kaynağının ve uygun aktarımının adil doğasına güvenmeli. Varlık eğer bu gereksinimleri karşılayamazsa, tüm DeFi müşterilerinin gelebilecek milyonlarca başka saldırı için kendi kendilerini desteklemesi gerekiyor. İmBTC-ETH etkileşiminin kırılganlığından kaynaklanan son dForce saldırısı yukarı da bahsi geçen konudan kaynaklanan bir durum olarak nitelendiriliyor.

Merkezsiz Olma Durumu

Yapılan açıklamalara göre DAI stablecoin’inin arkasındaki ekibin izlediği yol da uzman için endişe verici bir hal aldı. Cochran bu konuyla ilgili yorumlarında token dağıtımının balina hakimiyetindeki yapısını, birkaç yönetişim başarısızlığını, şeffaflık eksikliğini ve hatta ‘DeFi’ kelimesini markalama girişimlerini vurguladı.

Ayrıca yüksek volatiliteye sahip varlıkları içeren dağıtımın şüpheli ve endişe verici doğası Cochran için oldukça rahatsız edici görünüyor. Eski destekçi bu sebeplerle manipülasyonlara bir yer daha açıldığını itiraf ediyor. Ancak tüm bunların yanında Cochran şu anda aktif olarak kullanılan DAI’ye alternatif olabilecek bir yöntem bilmediğinin de altını çiziyor.

Kaynak: U.TodayTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Peter Schiff: “Petrolün Aksine BTC Düşerse %100’ünü Kaybeder”

Sonraki Haber

Kripto Para Topluluğu Petrol ve Hisse Senetlerinden Bahsediyor

İlgili Haberler