DAO Gerçeğiyle Yüzleşme Vakti! Yakında Daha Popüler Olacaklar!

Fatih Uçar

Merkezi olmayan otonom organizasyonlar yani DAO’lar yakın gelecekte kripto para topluluğunda daha popüler olacak. Eğer NFT, metaverse gibi trendleri erken dönemde kaçırdıysanız henüz yeni yeni filizlenen DAO trendini mutlaka araştırmalısınız. DAO nedir? Bunu daha iyi anlamanız için başarılı bir örneği ele alalım.

AssangeDAO

Yakın zamanda WikiLeaks’i desteklemek için 53 milyon dolar toplayan AssangeDAO’nun çekirdek üyesi Silke Noa, “DAO’lar, bir bakıma, herhangi bir kişinin eski finansal sistemin dışında kullanabileceği çok güçlü token tabanlı koordinasyon mekanizmasıdır” diyor.

Noa’ya göre, bağış toplama kampanyası, merkezi olmayan özerk bir organizasyonun siyasi ve sosyal sorunları etkilemedeki gücünü gösteren “büyük bir başarıydı”. DAO mekanizması, Assange’ı Ethereum’da (ETH) bağış yapmak ve örgütün bir üyesi olmak için desteklemek isteyen herkese izin verdi.

Karşılığında AssangeDAO üyeleri, toplanan fonların nasıl harcanacağına ve ihbarcının amacını desteklemeyi amaçlayan gelecekteki girişimlere oy vermelerini sağlayacak olan, JUSTICE adlı yönetim tokeninden orantılı bir miktar aldı.

Assange’ın kardeşi Gabriel Shipton, başarılı kampanya hakkında yorum yaparken, “Julian’a yönelik bu zulmün bazı siyasi bedelleri olduğuna dair gerçekten bir mesaj, siyasi bir mesaj gönderiyor” dedi.

AssangeDAO Bugüne Kadar Neler Yaptı?

Toplanan para, Assange’ın yasal masraflarını ödemek ve yaklaşık üç yıldır tutulduğu Birleşik Krallık hapishanesinden serbest bırakılması lehine kampanya yürütmek için kullanılacak. Assange, kısa süre önce bir Birleşik Krallık mahkemesinin kendisini ABD’ye iade etme kararına itiraz etti, burada gizli belgeleri yayınlamaktan suçlu bulunup ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir. Assange’ın destekçileri onu özgür basının bir fedaisi olarak görüyor.

Shipton, “En acil sonuç, Birleşik Krallık’ın Julian’ın temyizini onaylaması ve iadeyi reddetmesi olacaktır” dedi.

AssangeDAO, Assange ve dijital sanatçı Murat Pak tarafından “Censored” olarak adlandırılan, NFT müzayedesinde teklif vererek fon toplamayı başardı. NFT müzayedesi, “Clock” adı verilen bire bir parçadan ve her katılımcının kendi NFT’sini basabileceği açık bir parçadan oluşuyordu. Bu NFT‘ler Assange serbest bırakılana kadar satılamayacak. Üstelik bu NFT’ye sahip insanların sayısı 30.000’e ulaştı.Total
7
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Apple ve Bitcoin Karşılaştırması: Büyümeler Benzer Mi?

Sonraki Haber

The Sandbox Fiyatı: Metaverse Coin’lerde Son Durum!

İlgili Haberler