Coinbase’in Başı XRP Yüzünden Ağrıyacak: Ripple Davası Coinbase’i de Vurdu!

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre Kaliforniya federal mahkemesindeki yeni bir dava, Coinbase’in Ripple’ın XRP token’ının satışından bir komisyon alarak eyaletin haksız rekabet yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor. Ripple geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından XRP’yi kayıtsız bir menkul kıymet teklifi olarak piyasaya sürdüğü iddiasıyla dava edilmişti.

Coinbase’in de Başı Derde Girdi

Yapılan açıklamalara göre yeni dava, Coinbase’in XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu bilerek satışından kazanç sağladığını iddia eden Thomas Sandoval tarafından açıldı. Sandoval’a göre Coinbase, tüm node’ların Ripple’ın kontrolü altında olduğunun farkındaydı.

Dava Coinbase’in, varlığın bir menkul kıymet olarak kabul edileceğini bilmek için yeterli bilgiye sahipken XRP satışından kâr ederek Kaliforniya’nın haksız rekabet yasasını ihlal ettiğini iddia ediyor. Bahsi geçen yasanın yanlış reklamlara ve hileli veya aldatıcı iş uygulamalarına karşı koruma sağladığı biliniyor.

SEC davasının ardından XRP işlemlerini durdurarak konuyla ilgili adım atan borsalar arasında yer alan Coinbase şu an için bir açıklamada bulunmadı.

Borsalar Zor Durumda Mı Kalacak?

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse olayın duyulmasının hemen ardından yaptığı açıklamalarda, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun bu davayı sadece Ripple’a karşı değil tüm kripto para ekosistemine karşı açtığını iddia etmişti.

Coinbase’e açılan bu dava Garlinghouse’un düşüncelerini yansıtıyor gibi görünüyor. Bununla birlikte şu anda başka kripto para borçlarının da tehlike altında olup olmadığı büyük bir merak konusunu oluşturuyor.

Bu noktada muhtemelen Amerikalı kullanıcılara hizmet vermeyen kripto para borsalarını herhangi bir sorun yaşamayacağının düşünüldüğünü belirtmekte fayda var. Ayrıca Japonya gibi ülkelerin XRP’yi bir menkul kıymet olarak değerlendirmedikleri de biliniyor.

Ripple Fiyatı

XRP fiyatı 0,20 dolar ile 0,22 dolar bandında ilerliyor. Ancak son haberlerin ve borsaların attığı adımların ardından fiyatın 0,17 dolara kadar gerilediği görülüyor. Bu da XRP’nin 1 haftada yüzde 50’nin üzerinde değer kaybettiğini gösteriyor.

XRP düşüşünün daha da derinleşip derinleşmeyeceğinin ise piyasanın mevcut durumu, SEC’in yapacağı açıklamalar ve borsaların atacağı adımlara bağlı olarak değişebileceği düşünülüyor. Dolayısıyla XRP için henüz tünelin sonundaki ışığın görülmediği ifade edilebilir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Al Sat

Sonraki Haber

Piyasanın Popüler İsminden 2021 Bitcoin Tahmini: “BTC’de %300 Artış Görülebilir”

İlgili Haberler