Coinbase’den Önemli Açıklama: Likidite Sıkışıklığımız Yok!

İlayda Peker

Coinbase, Celsius Network, Three Arrows Capital (3AC) veya Voyager Digital gibi firmalarda yaşanan son başarısızlıkların bir finansal risk oluşturmadığını ifade etti ve borsanın likidite sıkışıklığı riski altında olabileceğine dair endişelerin yersiz olduğunu dile getirdi.

“Finansal Risk Yok”

Şirket, 20 Temmuz’daki bir blog yazısında yaptığı açıklamalarda, “Bu firmaların çoğu, daha uzun vadeli likit olmayan varlıklarla uyuşmayan kısa vadeli borçlarla aşırı kaldıraçlıydı” ifadelerini kullandı. Bahsi geçen firmaların her biri, kripto fiyatlarındaki bir düşüşün ardından büyük ölçüde kaldıraçlı pozisyonların tasfiyesine yol açtıktan sonra iflas başvurusunda bulundu.

Coinbase ise konuyla ilgili olarak, “Bu tür riskli borç verme uygulamalarına girmedik ve bunun yerine finansman işimizi ihtiyatlı ve kasıtlı olarak müşteriye odaklayarak oluşturmayı amaçladık.” sözlerini kullandı. Haberin ardından Coinbase hisseleri %15 artışla 75.68 dolara yükseldi. Ancak hisse senedi, Ocak ayının başındaki 251 dolardan bugüne kadar %70 oranında düştü.

Coinbase ayrıca risk sermayesi kolunun Terra‘nın arkasındaki Güney Koreli şirket olan Terraform Labs’a maddi olmayan yatırımlar yaptığını da açıkladı. 60 milyar dolarlık blok zinciri, Mayıs ayında bir kart destesi gibi çöktü ve tüm ekosistemde bu durumun etkilerini gördük.

Coinbase İle İlgili Söylentiler

ABD borsası, son zamanlarda pek çok söylentinin odak noktası oldu. Gözlemciler, Coinbase’in ortaklık programını askıya alma kararını, firmanın iflas ettiğinin bir göstergesi olarak yorumladı. Coinbase’in son açıklamalarının ise bu endişeleri yatıştırmak için olduğu düşünülüyor.

Coinbase, Celsius, Three Arrows, Voyager ve diğer benzer karşı taraflardaki ödeme gücü endişelerinin yetersiz risk kontrollerinin bir yansıması olduğunu söyledi ve sorunların öngörülebilir olduğunu ve aslında doğası gereği kriptoya özgü değil, krediye özgü olduğunu ifade etti. Borsa, müşterilerin varlıklarıyla borç verme veya diğer faaliyetlerde bulunmadığını da açıkladı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Tesla Bitcoin Sattı: BTC Fiyatı Nasıl Etkilendi?

Sonraki Haber

Endişeye Gerek Yok: Tesla’nın BTC Satışına Uzman Yorumları

İlgili Haberler