Coinbase’den Kripto Paralar İçin Düşünce Kuruluşu Hamlesi

İlayda Peker

Kripto para borsası Coinbase, dijital varlıklara yönelik politikalar etrafında küresel sohbeti şekillendirmeye yardımcı olmak amacıyla bir “kripto yerel düşünce kuruluşu” yarattı. Yeni kurulan Coinbase Enstitüsü ayrıca kripto ve Web3 üzerine de araştırma yayınlayacak.

Coinbase’de Önemli Hamle

Yapılan açıklamalara göre Coinbase, politika direktörü Hermine Wong’u enstitüye başkanlık etmesi için atadı. Wong daha önce Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda (SEC) Ekonomik ve Risk Analizi Bölümü’nde görev yaptı ve bundan önce Dışişleri Bakanlığı’nda çalıştı.

Buna ek olarak konuyla ilgili olarak Coinbase Enstitüsü Danışma Kurulu da oluşturuldu ve Harvard, MIT, Duke ve John Hopkins gibi en iyi üniversitelerden hukuk ve finans alanında akademisyenler yer alacak ve Michigan Üniversitesi ile akademik bir ortaklık kurulacak.

Michigan Üniversitesi, ABD Sayım Bürosu ve Savunma Bakanlığı için anketler gerçekleştirdi ve kripto para birimlerinin benimsenmesini ve dijital varlıklara yönelik duyarlılığı ölçen yıllık ABD merkezli bir ankette Coinbase ile ortak olacak.

Raporlar Yayınlanmaya Başladı

Enstitü, kriptodaki temel sorunları açıklayan raporlar olarak tanımlanan bir dizi “Coinbase Primer” raporalarıın da ilkini yayınladı. Bitcoin gibi proof-of-work (PoW) blok zincirlerinin yüksek enerji kullanımını garanti etmek için Perşembe günü bir “Kripto ve İklim” raporu yayınlandı.

Öte yandan kripto ve geleneksel finans piyasa hareketlerini karşılaştıran, kripto piyasalarındaki ilk aylık içgörü raporu da yayınlandı. Yapılan açıklamalara göre her rapor belirli bir temaya odaklanıyor.

Enstitünün oluşumu, kripto para birimleri etrafındaki tartışmaları etkilemeyi amaçlayan başka bir Coinbase örneğini işaret ediyor. Mayıs 2021’de, CEO Brian Armstrong‘un “dünyada paylaşılan Coinbase veya kripto hakkında yanlış bilgi ve yanlış tanımlamalarla mücadele etmek için” kullanılacağını söylediği bir gerçek kontrol portalı başlattı.

Kripto borsası ayrıca Şubat 2022’de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 8 Kasım ara seçimlerinden önce bir siyasi eylem komitesi oluşturdu. Ayrıca Coinbase, 2021’de lobi faaliyetlerine 1,3 milyon dolardan fazla para harcadı, bu o yıl bir blockchain şirketi tarafından yapılan en büyük harcamaydı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Paralar Rusya’da Yasallaşıyor Mu?

Sonraki Haber

Bitcoin’deki Son Düşüş Satın Alma Fırsatına Mı Dönüyor?

İlgili Haberler