Coinbase’de Son Durum: Araştırmalar Ne Söylüyor?

İlayda Peker

Japon yatırım bankacılığı ve menkul kıymetler firmasının Amerikan yan kuruluşu Mizuho Securities USA tarafından yayınlanan verilere göre, ABD’nin en büyük borsası Coinbase, hakimiyetini hızla kaybediyor gibi görünüyor.

Coinbase’de Neler Oluyor?

Yapılan açıklamalara göre San Francisco merkezli kripto para borsası, işlem hacmine göre 14. sıraya geriledi. Geçen yıl ise Coinbase’in 4. sırada olduğu ifade ediliyor. Pazar payı, yılın ilk çeyreğinde %5,3’ten %2,9’a geriledi ve Coinbase hissesi zirve seviyesinden %80’den fazla düşüş yaşadı.

Açıklamalara göre yılın ilk çeyreğinde şirket, 430 milyon dolar zarar kaydetti. Bunlara ek olarak Coinbase, 2021 boğa piyasasında ciddi kazançlar elde etti ancak sonrasında yaşanan durum sebebiyle personelinin %18’ini işten çıkaracağını açıkladı.

Daha önce de ortaya çıkan haberlere dayanarak 2000’lerin başında Enron’un çöküşünü öngören ünlü uzman isim Jim Chanos, düşen ücret geliri nedeniyle Coinbase’de düşüş eğiliminde bir durum olduğunu dile getirdi.

Bunlara ek olarak Coinbase, küresel kripto para devinin Amerikan yan kuruluşu Binance.US ile son zamanlarda daha fazla müşteri kazanmak ve pazar liderinin pazar payını azaltmak için ücretsiz işlemler başlatmasıyla kendi sahasında artan rekabetle de karşı karşıya.

Bunlara ek olarak işlem ücretleri Coinbase’in gelir kapılarından biri olarak görülüyordu ve Binance’in ücretsiz işlemlere izin vermesi rekabetin çok daha fazla artacağı yönünde yorumların yapılmasına sebep oluyor.

Coinbase Rakipleri

Kripto para piyasasında borsalar arasında ciddi bir rekabet olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu noktada uzman isimlere göre Coinbase’in de çeşitli aksiyonlar alması gerekebilir. Ancak bu noktada kullanıcılara şunu hatırlatmak gerekiyor: Borsalar zaman zaman zor günler yaşasa da kendisini toparlayan çok fazla kurum var ve Coinbase de şu an bunun için çabalıyor. Ayrıca borsanın şu an için kullanıcı tarafında ciddi sorunlar olmadığını da belirtmek gerekiyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

CFTC 34 Kripto Şirketini Kırmızı Listeye Aldı: Bu Ne Anlama Geliyor?

Sonraki Haber

Bu Altcoin İflas Açıkladı! 1 Milyar Doların Üzerinde Borç Var!

İlgili Haberler