Coinbase Staking İçin Bir Mücadeleye Hazırlanıyor

Bitcoin Haber

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto stake hizmetleri tehdit altında. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, staking’i geleneksel finansın son düşmanı haline getirdi, ancak bazı şirketler buna karşı koymaya niyetli.

Coinbase: Staking, Menkul Kıymet Değil

13 Şubat’ta Coinbase CEO’su Brian Armstrong, stake hizmetlerinin menkul kıymet olmadığını söyledi. “Gerekirse bunu mahkemede memnuniyetle savunacağız” diye ekledi.

9 Şubat’ta SEC, Kraken borsasını hizmet olarak staking ürünü aracılığıyla kayıtsız menkul kıymetler satmakla suçladı. Bunun sonucunda firma 30 milyon dolar para cezasına çarptırıldı ve stake hizmetlerini kapatması emredildi.

Bu hamle kripto endüstrisini ve ABD’de stake hizmeti veren şirketleri sarstı.

Bir menkul kıymetin tanımı Howey testi adı verilen test kullanılarak belirlenir. Bu, 1946 yılında bir işlemin “yatırım sözleşmesi” olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini belirleyen bir yüksek mahkeme davasıyla ilgilidir.

SEC’e göre, çoğu kripto varlığı ve staking hizmeti bir yatırım sözleşmesi oluşturmaktadır. Sonuç olarak, SEC başkanı Gary Gensler’e göre, şirket hisse senetleri ve hisseleri ile aynı şekilde tescil edilmeli ve düzenlenmelidirler.

Coinbase ise “stake etme işleminin ABD Menkul Kıymetler Yasası ya da Howey testi kapsamında bir menkul kıymet olmadığını” iddia ederek buna itiraz ediyor.

Kraken uygulamasından kısa bir süre sonra yayınlanan bir blog yazısında şirket, stake etmenin Howey testinin dört unsurunu karşılamadığını söyledi. Bunlar para yatırımı, ortak girişim, makul kâr beklentisi ve başkalarının çabalarıdır.

Staking

Şirket geçen hafta Armstrong’un sözlerini yineleyerek şu sonuca vardı:

Menkul kıymetler yasasını stake etme gibi bir sürecin üzerine bindirmeye çalışmak tüketicilere hiç yardımcı olmuyor. Bunun yerine, gereksiz yere agresif zorunluluklar ABD’li tüketicilerin ABD’deki temel kripto hizmetlerine erişimini engelleyecek ve kullanıcıları offshore, düzenlenmemiş platformlara itecektir.

Kraken baskısının ardından Coinbase hisseleri %18,5 değer kaybetti ve firmanın SEC’in bir sonraki hedefi olacağına dair korkular arttı.

Ayrıca, düzenleyici hafta sonu boyunca stabilcoin ihraççısı Paxos’u hedef aldı. Dünyanın en büyük üçüncü stablecoin’i olan Binance USD’nin (BUSD) ihracına ilişkin yasal işlem tehdidi içeren bir Wells bildirimi gönderdi. SEC’e göre, kriptoya karşı savaşı devam ederken stabilcoinler artık menkul kıymetler.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Para Ekosisteminden Deprem Bölgesine Yardımlar

Sonraki Haber

Ethereum Fiyatı Dirençle Karşı Karşıya: ETH’da Son Durum

İlgili Haberler