Analistlerden Coinbase Yorumları: Borsa Zor Durumda Mı?

Bitcoin Haber

Yatırım analistlerine göre kripto para borsası Coinbase, kripto piyasasında güçlü bir marka ve güvenilirliğe sahip olmasına rağmen, kripto piyasasındaki gerileme nedeniyle karşılaşacağı karlılık sorunlarından kaçamayacak.

Coinbase Yorumları

Kredi derecelendirme şirketi Moody’s, 19 Ocak’ta Coinbase‘in üst düzey borç ve kurumsal aile derecelendirmesini (CFR) – bir şirketin mali yükümlülüklerini yerine getirme kabiliyetine ilişkin görüşünü yansıtmak için verilen bir derecelendirme – düşürmesini tartışan bir not yayınladı.

Moody’s’e göre Coinbase’in CFR ve üst düzey borcu sırasıyla Ba3 ve Ba2’den B2 ve B1’e düşürülerek firmanın “yatırım yapılabilir seviyede olmadığı” ve “spekülatif ve yüksek kredi riskine tabi olduğu” belirtildi.

Firma, Coinbase’in “zorlu koşullar”, özellikle de düşük kripto fiyatları ve düşük ticaret faaliyeti nedeniyle “önemli ölçüde zayıflamış gelir ve nakit akışı yaratma” sorunu yaşadığını kaydetti.

Piyasa koşulları, Coinbase’in 10 Ocak’ta çalışanlarının %20’sini, yaklaşık 950 kişiyi işten çıkarmasına neden oldu; bu, Haziran 2022’de maliyetleri düşürmek amacıyla %18’lik personel azaltımının ardından ikinci büyük işten çıkarma dalgası oldu.

Bununla birlikte, Coinbase’in likiditeyi koruma teklifine rağmen, Moody’s hala “şirketin karlılığının zorlanmaya devam etmesini” bekliyordu. Moody’s’e göre, kripto borsasındaki akranı FTX’in iflası, kripto düzenlemesine ilişkin endişe ve belirsizliğin artmasına neden oldu.

Düzenleyici Endişeler

Kripto sektöründeki düzenleyicilerin ani bir hamlesinin Coinbase’in gelirlerini artan mevzuata uyum maliyetleri yoluyla olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Bununla birlikte Moody’s, artan gözetimin “nihayetinde Coinbase gibi nispeten daha olgun ve uyumlu kripto varlık platformlarını destekleyebileceğini” de ekledi.

Bu arada, JPMorgan analistlerinin ayrı bir notunda Coinbase’in sektördeki güvenilirliğinin ve itibarının son çöküşlerden sonra güçlendiği savunuldu. “Kripto ekosistemi daha anlamlı güvenilirlik sorunları yaşarken, Coinbase güvenilirliğini ve markasını en azından nispeten güçlendirmiş olarak ortaya çıktı.

Son notunda Coinbase için “nötr” notunu koruyan finans firmasının analistleri, Coinbase’in FTX‘in ardından diğer borsaların karşılaştığı “zorlukların faydalanıcısı” bile olabileceğini söyledi.

JPMorgan’ın analistlerine göre Ethereum blok zinciri için yaklaşan Şangay sert çatalı da borsa için olumlu olabilir.

Yükseltme “Coinbase için yeni bir stake dönemi başlatabilir” ve analistler platformdaki yatırımcıların %95’inin yükseltme sonrası Ethereum stake edebileceğini ve Coinbase’e yılda yaklaşık 600 milyon dolar kazandıracağını tahmin ediyor.

Yahoo Finance verilerine göre Coinbase hisse fiyatı, bir yılı aşkın süredir devam eden sürekli fiyat düşüşlerinin ardından 6 Ocak’ta tüm zamanların en düşük seviyesi olan 31,95 $’a ulaştı. Bir gün önce, deneyimli yatırımcı ve ARK Invest CEO’su Cathie Wood, 5,7 milyon dolar değerinde Coinbase hissesine yüklendi. O zamandan beri Coinbase ve kripto ile ilgili diğer şirketlerin hisse fiyatları yükseldi.

Coinbase 6 Ocak’taki en düşük seviyesinden bu yana %72,6 değer kazandı ve 20 Ocak’ta piyasa kapanışında 55 doların üzerinde işlem görerek gün içinde %11,6’lık bir kazanç elde etti.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Cardano’da Son Gelişmeler Dikkat Çekiyor!

Sonraki Haber

Piyasada Yükseliş: Bitcoin ve Altcoin’ler Neden Yükseldi?

İlgili Haberler