Coinbase Akıllı Sözleşmelerin Otomatik Denetlenmesini Sağlayan Araç Geliştirdi

İlayda Peker

Coinbase, Solidity programlama dilini kullanan Ethereum üzerine inşa edilmiş akıllı sözleşmeleri otomatik olarak denetleyebilen yeni bir araç tanıttı. Akıllı sözleşme denetçileri, varlık piyasaya sürenler ve diğer borsalar tarafından kullanılmak üzere tasarlanan aracın bu yıl içinde açık kaynaklı hale getirilmesi amaçlanıyor.

Solidfy

23 Haziran tarihli bir gönderide, Coinbase‘in ana blok zinciri güvenlik mühendisi Peter Kacherginsky, firmanın manuel akıllı sözleşme analizinin “çok zaman alan ve hataya açık” sürecini iyileştirmek için oluşturulan “Solidify” adlı yeni güvenlik analiz aracını duyurdu.

Mühendis, borsanın token listeleme sürecinin, tüketicileri güvende tutmak amacıyla her akıllı sözleşme için kapsamlı güvenlik incelemeleri ve risk azaltma önerileri gerektirdiğini belirtti.

Yapılan açıklamalara göre firma, hızlı, güvenli ve geniş ölçekte çalışabilen bir analizöre ihtiyaç duyuyordu, ancak piyasadaki diğer seçeneklerden memnun değildi:

Bu sorunu çözmek amacıyla Coinbase müşterilerinin tokenlerini korumak için beklediği yüksek güvenlik standardımızı düşürmeden yeni varlık güvenlik incelemelerinin oranını artırmak için Solidify (Solidity üzerinde bir araç) adlı bir araç geliştirdik.

Solidify aracı, Ethereum akıllı sözleşmelerine karşı riskleri hızla karşılaştırmak için kullanılabilecek yaklaşık 6.000 benzersiz imzaya sahip. Potansiyel olarak tehlikeli işlevlere ve yetersiz şekilde test edilmiş işlemleri inceliyor.

Sözleşme Özellikleri İncelenecek

Kacherginsky konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Solidify, sözleşme özelliklerini ve risklerini güvenilir bir şekilde tespit etmek, akıllı sözleşme risklerini standartlaştırmak ve puanlamak, riskleri azaltma stratejileri önermek ve ayrıntılı raporlar oluşturmak için büyük bir imza veritabanı ve bir model eşleştirme motoru kullanır.” sözlerini kullandı.

Öte yandan Solidify, otomatikleştirilmiş piyasa yapıcılar (AMM’ler) ve DeFi uygulamaları gibi karmaşık varlıkları henüz hızlı bir şekilde analiz edemiyor çünkü bu büyük miktarda karmaşık özel kod ve ek manuel analiz gerektiriyor.

Tüm bunlara ek olarak yapılan açıklamalarda bu aracın hala gelişim sürecinde olduğu ve zamanla ek özellikle gelmesinin planlandığı da ifade ediliyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Güney Afrikalı Kripto Şirketinin Sahipleri ve 69.000 BTC Ortadan Kayboldu!

Sonraki Haber

2018 Ayı Sezonunu Doğru Tahmin Eden Analist BTC Alacağı Zamanı Açıkladı

İlgili Haberler