CME Bitcoin Opsiyonlarının Süresi Bugün Doluyor, BTC Momentum Kaybedecek Mi? 

Bitcoin Haber

Chicago Ticaret Borsası‘ndaki (CME) Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin vadesi bugün doluyor. Bu arada, BTC mevcut seviyelerde ağır bir dirençle karşı karşıya, geri çekilecek mi? 

Bitcoin Opsiyonları Karışık 

Bitcoin opsiyonlarının vade sonu yaklaşıyor ve 28 Nisan’da 105.000 BTC sözleşmesi dengede olacak. Ek olarak, 27.000 $ ‘lık bir maksimum acı noktası ve 3,1 milyar $’ lık bir nominal değer var. 

Mevcut put/call oranı 0,85 olup, nötr ila düşüş eğilimine işaret etmektedir. 

Maksimum acı fiyatı, en fazla açık Bitcoin opsiyon sözleşmesinin bulunduğu kullanım fiyatıdır. Bu fiyat aynı zamanda vade sonunda en fazla sayıda sözleşme sahibi için en fazla zararın oluşacağı fiyattır. 

 

Açık Faiz (OI) 105.000 olup, bu rakam henüz vadesi gelmemiş Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin sayısını ifade etmektedir. Deribit’e göre, benzer OI’ye sahip bir sonraki sözleşme vadesi 26 Mayıs’ta dolacak. 

Ayrıca, put/call oranı, işlem gören put (kısa) kontrat sayısının call (uzun) kontrat sayısına bölünmesiyle hesaplanır. 

Değerin 1 olması, alım satım işlemlerinin satıcılar ve alıcılar arasında eşit olarak dengelendiği anlamına gelir. Bununla birlikte, 1’den düşük bir değer genellikle aşağı yönlüdür, çünkü daha fazla spekülatör varlığı kısaltmaktadır. 

Ayrıca, yaklaşık 807.000 Ethereum opsiyon sözleşmesinin süresi 28 Nisan’da dolacak. Maksimum acı noktası 1.850 dolar ve nominal değeri 1,54 milyar dolar. 

ETH opsiyonları için satım/alım oranı 0,8 ile BTC sözleşmelerindekine benzer. 

Opsiyonlar, spekülatörlerin sözleşmeleri istedikleri zaman satma ‘opsiyonu’ ile belirli bir fiyattan varlık satın almalarına veya satmalarına olanak tanır. Sabit vade tarihleri olan vadeli işlem sözleşmelerine kıyasla daha esnektirler. 

Bitcoin son 24 saat içinde %1,4’lük bir kazanç elde etmesinin ardından şu anda 29.506$’dan işlem görüyor. Ancak, 30.000 $ bölgesinde büyük bir dirençle karşı karşıya, bu yüzden bunun üstesinden gelmek için mücadele edebilir. Dahası, Bitcoin opsiyonlarının sona ermesinin hafta sonu boyunca BTC fiyatlarını etkilemesi pek olası değil. 

CME Group Opsiyon Vadelerini Genişletecek 

Bu ayın başlarında CME, kripto opsiyonları paketini genişletmeyi planladığını duyurdu. 

Borsanın standart ve mikro ölçekli Bitcoin ve Ethereum sözleşmeleri 22 Mayıs’tan itibaren günlük vade opsiyonlarına sahip olacak. 

CME Group Küresel Kripto Para Ürünleri Başkanı Giovanni Vicioso, yeni sözleşmelerin “piyasa katılımcılarına kısa vadeli Bitcoin ve Ether fiyat riskini yönetmede daha fazla hassasiyet ve çok yönlülük sağlayacağını” söyledi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kriptolar ve Meme Coin’ler Noktasından Eski CFO’ya 3 Yıl Ceza! 

Sonraki Haber

ETH Yatırımcıları Düşen Fiyatlara Rağmen İyimser Bir Tavır Sergiliyor    

İlgili Haberler