Circle, SEC-Binance Davasına Müdahil oldu: “Stablecoin’ler Menkul Kıymet Değil”

Bitcoin Haber

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) eski başkanı Heath Tarbert’ın Baş Hukuk Sorumlusu olduğu stablecoin ihraççısı Circle, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Binance‘e açtığı dava ile ilgili olarak mahkemeye başvuruda bulundu. Circle, stablecoin alıcılarının kar beklentisi olmadığını, bu nedenle stablecoin’lerin yatırım sözleşmesi olmadığını iddia ediyor.

Başvuruyu, CFTC’nin eski başkanı ve şu an Circle’ın baş hukuk sorumlusu olan Heath Tarbert öncülük etti. Circle’ın mahkemeye yaptığı başvuruda, ödeme stablecoin’lerinin kendi başlarına bir yatırım sözleşmesinin temel özelliklerine sahip olmadığı, yani SEC’nin yargı yetkisinden muaf olduğu belirtildi.

Circle, SEC’in Binance’ye açtığı davaya müdahil oldu ve değeri ABD dolarına endeksli stablecoin’lerin kar beklentisi olmaması nedeniyle menkul kıymet olmadığını savundu. Circle, bir varlık satışının (satıcının satış sonrası vaatlerinden veya yükümlülüklerinden ayrı olarak) bir yatırım sözleşmesi oluşturmak için yeterli olmadığını belirtti.

SEC, Haziran ayında Solana’nın SOL’u, Cardano‘nun ADA‘sı ve Binance’in stablecoin’i BUSD gibi birçok altcoin’de alım satım işlemlerini kolaylaştırdığını iddia ederek Binance’ye dava açmıştı. Binance, kendisine dava açan SEC’e karşı savunma yaparken, kripto para sektörünün en önemli davasının hedefi oldu.

Binance, ABD kolu Binance.US ve CEO Changpeng Zhao (CZ) geçen hafta SEC’in açtığı davanın düşürülmesi için kapsamlı bir başvuruda bulundu. Binance, SEC’in ABD Kongresi’nden yetki almadan kripto paralar üzerinde yaptırım yetkisinde bulunduğunu savundu.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

DOGE Fiyatı ve Madencilerin Ekim Ayı Tahminleri

Sonraki Haber

Bitcoin’de Yükselişin İşaretleri: Uzmanlar Ne Diyor?

İlgili Haberler