Çinli Yatırımcının Bitcoin (BTC) Kararı Ortaya Çıktı

Çinli Yatırımcının Bitcoin (BTC) Kararı Ortaya Çıktı

Bitcoin (BTC), Mart 2020 tarihinden bu yana inanılmaz bir değişim ve artış yaşadı. Mart 2020 tarihinde 3.700 dolara kadar gerileyen BTC, küresel piyasanın yaşadığı çöküşün etkisi altında kaldı. Birçok uzman Bitcoin’in yolun sonuna geldiğini düşünürken lider kripto para birimi tam anlamıyla küllerinden doğdu ve değer saklama aracı olduğunu kanıtladı.

Bitcoin Fiyatının 2020 Serüveni

İlk olarak 10.000 dolardaki psikolojik direnç noktasına ulaşan BTC, uzunca bir süre 10.000 dolar ile 20.000 dolar arasında kaldı. 20.000 doları defalarca test eden ancak bir türlü burayı kıramayan Bitcoin, neredeyse 2 hafta önce bu seviyenin üzerine çıkmayı başardı. Bitcoin yaklaşık 14 gündür hiç durmadan yükseliyor ve 20.000 doları nasıl kırıp geçtiğini bile unutturdu.

Image

BTC/USD paritesi bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 34.000 doların üzerinden işlem görüyor ve kimse Bitcoin fiyatının yükselişinin tam olarak nerede duracağını tahmin edemiyor. Bitcoin ise bu yükselişinde short pozisyon açanları tek tek tasfiye ederek yoluna devam ediyor.

Kurumsal Yatırımcı BTC’nin Fitilini Ateşledi

Bitcoin’in bu yükselişinin kurumsal yatırımcı kaynaklı olduğu ise şüphe götürmez bir gerçek. MicroStrategy gibi birçok kurum devamlı olarak BTC aldı ve alımların hala Coinbase üzerinden devam ettiği iddia ediliyor. Ancak kripto para sektörünün en önemli topluluklarından olan Asyalı yatırımcıların hala sektöre tam olar girmediği görülmekte.

Çin’in en büyük medya kaynaklarından birisi olan Caijing tarafından 17 Aralık tarihinde Bitcoin fiyatının tüm zamanların rekorunu kırdığı an başlatılan anketin sonuçları açıklandı. Anket sonuçlarına göre ise Çinli yatırımcıların büyük bir kısmı Bitcoin’e hala oldukça şüpheci bakıyor.

Katılımcıların 11.000’i Bitcoin’i Dolandırıcılık Olarak Görüyor

Caijing tarafından yayınlanan sonuçlara göre 20.800 katılımcının yaklaşık 11.000’i Bitcoin’in “dolandırıcılık” olduğunu ve “asla BTC alımı yapmayacağını” vurguladı. Ankete katılanlardan yaklaşık 3.100 kişi ise daha sonra Bitcoin alabileceğini belirtti. Kalan 3.100 kişi daha önce alım yaptığını ve kazanca geçtiğini belirtirken son 2.900 kişilik ekip ise alım yaptıklarını ancak zararda olduklarını belirtti.

Tabii ki 2.900 kişilik grubun bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla zararda olması imkansız. Bitcoin fiyatı neredeyse her saat rekor tazeleyerek en tepeden alanların bile kazanca geçmesini sağlıyor. Bu fiyat yükselişinin tam olarak nerede duracağı ise bilinmiyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.