Bitcoin Sahnesindeki En Büyük Kurumsal Oyuncu: Grayscale

Bitcoin Sahnesindeki En Büyük Kurumsal Oyuncu: Grayscale

Veri analiz kaynağı Coin98 Analytics tarafından bugün yapılan açıklamalara göre Grayscale, Aralık 2020’de piyasaya sürülen Bitcoin’in (BTC) neredeyse üç katından daha fazla BTC satın aldı. Böylece kurumsal yatırım devi Grayscale’in kontrolündeki Bitcoin değeri 20 milyar dolara ulaştı.

Yeterince Bitcoin Üretilemiyor Mu?

Ortaya çıkan bilgilere göre geçen ay şirket, yönetimi altındaki varlıklarına (AUM) toplam 72.950 BTC yani yaklaşık olarak 2.132 milyar dolar ekledi. Aynı dönemde madenciler sadece 28.112 BTC yani yaklaşık olarak 821,7 milyon dolar değerinde Bitcoin üretti. Madencilerin ürettiği miktar Grayscale’in satın aldığı BTC miktarının yüzde 38,5’i olarak karşımıza çıkıyor.

Çoğu uzman isme göre bu rakamlar likidite sıkışıklığına sebep oluyor. Yani büyük alıcılar mevcuttaki büyük bir miktar BTC’yi satın alarak soğuk depolara gönderiyor ve bu da likidite sıkışıklığı olarak tanımlanıyor.

Bunlara ek olarak 2020 yılında genel bir Bitcoin arz sorununun yaşanacağı ile ilgili sıklıkla önemli isimler açıklama yapmıştı. Ancak özellikle son zamanlarda büyük firmaların yaptığı Bitcoin yatırımları ile bu durum kanlı canlı karşımıza çıkmaya başladı.

Grayscale’in Büyük Kontrolü

Yeni yılın ilk gününde ortaya çıkan bilgilere göre Grayscale’in yönetimi altında şu anda 20 milyar dolar değerinde kripto para birimi bulunuyor. Tam bir yıl önce bu rakamın 2 milyar dolar olduğu düşünüldüğünde 1 yılda çok büyük bir ilerleme kaydedildiği anlaşılıyor.

Buna ek olarak şirketin sadece Bitcoin değil çeşitli kripto para birimlerine yatırım yapıyor olması da dikkat çeken bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

En Büyük Kurumsal Oyuncu

Şirket, 17.475 milyar dolarlık BTC ile diğer tüm piyasa katılımcılarını geride bırakarak Bitcoin sahnesindeki en büyük kurumsal oyuncu olmaya devam ediyor. Yeni gelen MicroStrategy, bir yatırım işi olmasa da, şu anda 70.470 BTC’yi kontrol ediyor. Bu yaklaşık olarak 2,06 milyar dolarlık bir değere denk geliyor.

Analistler ileriye dönük olarak, madencilerden gelen sabit yeni Bitcoin arzı konusunda daha fazla talebin yalnızca bir teklif savaşı yaratmaya ve fiyatı artırmaya hizmet edeceğini tahmin ediyorlar.

Bunlara ek olarak Aralık ayı boyunca Bitcoin’in çizdiği göz kamaştırıcı tablo yılın ilk gününde de devam ediyor ve BTC 29.500 dolara ulaşarak 30.000 dolar yolunda emin adımlarla ilerliyor gibi görünüyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.