Çin’in Twitter’ında BTC İki Haftada Üçüncü Kez Trend Oldu

İlayda Peker

Her ne kadar Bitcoin ile Çin yuanı işlemleri yapmak ülkede yasak olsa da bu durum vatandaşların lider kripto para birimi hakkında konuşmasını engellemiyor. Blockstream’in CSO’su Samson Mow, Weibo’nun (Çin’in Twitter’ı) verileri üzerinden açıklamalar yaptı. Mow’un açıklamalarına göre Bitcoin Weibo’da son iki hafta içinde üçüncü kez trend konu haline geldi.

Bitcoin’in Trend Olması

Mow tarafından paylaşılan Weibo’nun trend listesinin ekran görüntüsüne göre, 10 Mayıs’tan itibaren Bitcoin’in fiyat düşüşünden bahseden bir arama terimi son zamanlarda platformdaki en popüler 13. terim oldu. Newsbtc’nin haberine göre aylık 400 milyon kullanıcıya sahip Weibo’da, Çinlilerin Bitcoin hakkında bu kadar heyecanlı bir şekilde konuşuyor olması ise önem arz ediyor. Çünkü hem platformun kullanıcı sayısı oldukça yüksek hem de Çin Bitcoin işlemlerini ülkede tamamen kullanılamaz kılmayı hedefliyor.

Öte yandan anakara Çin’de hakim devlet televizyonu olan CCTV‘nin finans sütunuyla paylaşılan bir makalenin ardından Bitcoin’in bu kadar çok konuşulan bir konu haline geldiği de ifade ediliyor. Yapılan açıklamalara göre bu makalede; Bitcoin’in (BTC) üçüncü madencilik ödülü yarılanmasından, son fiyat hareketlerinden ve 10.000 dolar ihtimalinden bahsediliyor. Ayrıca makalede Bitcoin’in önceki yarılanmaların ardından nasıl daha iyi performans gösterdiğinden de bahsediliyor.

Global Trend

Çin’in yanı sıra yakın zamanda Bitcoin tüm dünyada konuşulan bir viral halini alabilir. Çünkü özellikle batılı yatırımcılar yarılanmadan aylar önce “Bitcoin halving” aramaları yapmaya başlamış ve sonucunda bu terimin aranma oranı Google Trends’de rekor kırmıştı.

Ayrıca Amerika’da “Bitcoin nedir, Bitcoin yarılanması ve Bitcoin satın al” aramalarının da arttığı görülüyor. Bu durum analistler tarafından fiyat artışı şeklinde yorumlanıyor.

Ayrıca milyarder yatırımcı Paul Tudor Jones’un Bitcoin’e yatırım yapmaya başladığını açıklaması da bir başka yükseliş sinyali olarak değerlendiriliyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’in Öleceğini İddia Eden Websitesi Öldü!

Sonraki Haber

BTC’nin Düşmesiyle Eleştirmenlere Gün Doğdu

İlgili Haberler