Çin’in İzleri Silindi: Bitcoin (BTC) Hash Oranında ATH’ye Yaklaşılıyor

İlayda Peker

Piyasa hacmi bakımından en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, ekosistemde büyük bir toparlanmaya işaret eden gelişmeler yaşıyor. On-chain analitik platformu Glassnode’dan gelen yeni raporlar, Bitcoin’in hash oranının tüm zamanların en yüksek seviyesinden sadece yaklaşık %4 uzakta olduğunu ortaya koyuyor.

Çin Yasaklarından Sonra

Çin’in madencilik faaliyetlerini yasaklaması, kripto para biriminin hash oranını yüzde 50 düşürmüştü. Ancak piyasada istikrara sağlanmaya başladı ve hash rate o düşüş sonrasında %90 toparlanma yaşadı.

Glassnode ise konuyla ilgili açıklamalarında, Bitcoin hash oranı neredeyse tamamen toparlandı. 7 günlük hareketli ortalama bazında ATH’ye yaklaşık olarak sadece %4 gibi bir oran kaldı. Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklamasının ardından ağ hash oranı Mayıs ayında %50’den fazla düştü. Hashrate o zamandan beri en düşük seviyelerden %93 artarak bugün 172 Exahash/s’ye ulaştı.” sözlerini kullandı.

Çin Bir Hata Mı Yaptı?

Bitcoin’in hash oranındaki artış, güvenlik açısından ağ için olumlu. Tipik olarak, yüksek bir Bitcoin hash oranı, Bitcoin ağının şu anda yüksek bir işlem gücüne sahip olduğu anlamına gelir ve bu da ağın güvenliğini güçlendirir.

Ayrıca bu yeni gelişme, Çin’in Bitcoin pazarı üzerindeki kontrolünün önemli ölçüde zayıfladığını kanıtlayan diğer birçok gelişmeden biri. Çin daha önce kripto para ekosisteminde önemli bir oyuncu olarak yer alıyordu ve bu da Çin’den gelen haberlerin fiyatlar üzerinde büyük etki yaratmasına sebep oluyordu.

Görünüşe göre artık durum böyle olmayacak ve uzman isimler bu durumun Çin için bir artı mı yoksa eksi mi olduğunun ilerleyen günlerde görüleceğini ifade ediyor.

Bu noktada Warren Buffett’in sağ kolu olan milyarder yatırımcı Charlie Munger geçtiğimi günlerde yaptığı açıklamalarda Çin’in doğru bir karar verdiğini ve Amerika’nın da Çin’i takip etmesi gerektiğini dile getirmişti.

Ancak bir kripto para savunucusu olarak tanıdığımız Michael Saylor, Bitcoin’in büyüme hızı göz önüne alındığında bunun, Çin için trilyon dolarlık bir hata olduğunu dile getirdi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ünlü CEO Açıkladı: Bitcoin’de (BTC) Dip Seviye Neresi Olacak?

Sonraki Haber

Birleşik Krallık, Bitcoin’in (BTC) Bir Yatırım Olup Olmadığını Tartışıyor

İlgili Haberler