Çin neredeyse 5 yıldır kendi dijital para birimini geliştirmekte ve bunun piyasaya sürülmesi ile beraber hem itibari para hem de kripto para sektöründeki dengelerin bozulacağı tahmin ediliyor. Çin’in dijital para birimi olan Dijital Yuan’ın (DCEP) 2021 yılında piyasaya sürüleceği beklenirken her geçen gün bunun hakkında yeni detaylar öğrenilmekte.

Çin medyasında ortaya çıkan iddialara göre, Çin’in dijital para biriminin ilk hedefi yine ülke içeirsindeki rakipler olacak. Çin içerisindeki nakit kullanımının zaten düşük seviyelerde olduğu biliniyor ve bunun temel sebebi Alibaba ve Tencent gibi teknoloji devlerinin piyasaya sürdüğü ödeme uygulamaları.

DCEP, Alipay ve WeChat’i Gözüne Kestirdi

Alipay ile WeChat Pay söz konusu uygulamaların başında geliyor ve iki uygulamanın da milyonlarca kullanıcısı olduğu bilinmekte. 2020 yılının ilk çeyreğinde Alipay’in Çin içerisindeki mobil ödemelerin %56’sını, Tencent’in ise %40’tan fazlasını kontrol ettiği ve ilettiği biliniyordu.

Aktarılan bir habere göre ise Çin’in dijital parasının ilk olarak bu iki dev uygulamayı hedef alacağı ve onların piyasa payını ele geçirmeye çalışacağı vurgulanmakta. Eğer Çin söz konusu uygulamaların payını ele geçirebilirse bu durum kesinlikle dijital paranın kullanımı açısından rekor getirebilir. Çin’in sahip olduğu nüfus ve Asya piyasalarındaki hakimiyeti de DCEP’in kısa sürede tüm dünyaya yayılmasını hızlandıracaktır.

 Çin’in dijital parasının kripto para sektörünü nasıl etkileyeceği ise şu an için tam bir muamma gibi gözüküyor.