Merkez Bankası Dijital Para Biriminde Japonya Çin’i Geçebilir Mi?

Merkez Bankası Dijital Para Biriminde Japonya Çin’i Geçebilir Mi?

Japonya Merkez Bankası (BoJ), merkez bankası dijital para birimi veya kısaca CBDC fizibilitesini teknik açıdan kontrol etmek için deney aşamasına geçtiklerini duyurdu.

Japonya ve Çin

Japonya, merkez bankası dijital para birimi çalışmalarına başladı. Ancak Çin bu konuda çok ileride ve Japonya’nın Çin’i yakalayıp yakalayamayacağı hala belirsizliğini koruyor. Bununla birlikte banka bir test sürecine başlamaya hazır olduklarını ilk kez dile getirdi. Yine de bir zaman çizelgesinin ortaya konulmamış olması hala Çin’in bir kaç adım önce olduğunun ispatı sayılabilir.

Bunların yanında CBDC için “Teknik Engeller” adlı bir raporda banka, “CBDC’nin fizibilitesini teknik perspektiflerden kontrol edeceğini, diğer merkez bankaları ve ilgili kurumlarla işbirliği yapacağını ve bir CBDC piyasaya sürmeyi düşündüklerini” belirtti.

Öte yandan Şubat ayında İngiltere’nin merkez bankalarının, avro bölgesinin, Japonya’nın, Kanada’nın, İsveç’in ve İsviçre’nin dijital paraların yayınlanması konusunda işbirliği yapma planını açıkladığı yönünde haberler de gelmişti.

Dijital Yen ve Blockchain

Yayınlanan raporda Japonya Merkez Bankası, iki büyük teknik engeli ele alıyor: Evrensel erişim ve esneklik. Yapılan açıklamalara göre evrensel erişim sorunu, akıllı telefonu olmayanlar da dahil olmak üzere herkese erişilebilirlik sağlamayı ifade ediyor. Çünkü ortaya çıkan son verilere göre Japon vatandaşların yalnızca %65’inin akıllı telefonu var ve bu sebeple BoJ, “CBDC’nin çeşitli kullanıcılar tarafından kullanılabilmesi için geliştirilmesi önemlidir.” açıklamasını yapıyor.

Esneklik ise elektrik kesintisi olduğunda dahi çevrimdışı kullanılabilirliği ifade ediyor. BoJ, deprem gibi acil durumlarda bile her türlü ortamda erişilebilirliğin önemini vurguluyor.

Bunların yanında BoJ, CBDC için Blockchain kullanılıp kullanılmayacağını da değerlendirdiğini ifade ediyor. Merkezi bir sistemin “büyük kapasitelere ve hızlı işlem hızına sahip” avantajları olduğunu dile getiren banka en ufak bir aksaklık olması halinde tüm sistemin çökmesi konusunda endişeleri olduğunu ifade ediyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.