Çin’in Dijital Yuan’ında Son Durum! 

İlayda Peker

Çin Halk Bankası, dijital yuan pilot programını Eylül ayında Asya Oyunlarına ev sahipliği yapan Hangzhou da dahil olmak üzere 11 şehre daha genişlettiğini söyledi. Elde edilen son bilgilere göre dijital yuan konusundaki gelişmeler arka arkaya gelmeye devam ediyor. 

Dijital Yuan 

Elde edilen son bilgilere göre Çin’in merkez bankası dijital para birimini (CBDC) deneyecek 11 şehir arasında; Tianjin, Chongqing, Guangzhou, Fuzhou, Xiamen ve Zhejiang eyaleti bulunuyor. Yapılan açıklamalara göre 11 pilot şehrin en az beşinin sakinleri, 1 Nisan Cuma gününe kadar dijital yuan cüzdanlarına erişebiliyorlar. Artık son duyuru ile 23 şehirde de yaşayanlar dijital yuan’a erişebiliyor. 

Öte yandan Çin’in merkez bankası dijital para birimi Shenzhen’de Ekim 2020’de denemelere başladı ve 2021’in sonunda tarihi işlemlerde 11,24 milyar ABD dolarını aştı. Dijital yuan kısa süre önce Kış Olimpiyatları’nda uluslararası ilk çıkışını tamamladı. En son partide dijital yuan, yaklaşan iki büyük spor etkinliğinde, Chengdu Yaz Üniversite Oyunları ve Hangzhou Asya Oyunları’nda sergilenecek. 

CBDC ve Kripto Paralar 

Çin her ne kadar kripto para birimlerini yasaklamış olsa da CBDC çalışmalarını uzun zamandır devam ettiriyor. Dolayısıyla Çin kripto paralara karşı olan sert duruşunu dijital yuan’a karşı sergilemiyor.  

Bazı kesimler CBDC’lerin kripto para kullanımını yaygınlaştıracağını ve benimsenmeyi artıracağını ifade etse de bazı kişiler de CBDC’lerin aslında birer kripto para birimi olmadığını ve kripto paraların felsefesine zarar vereceğini ifade ediyor. 

Ancak her ne kadar karşı görüşler olsa da merkez bankası dijital para birimleri, kripto paralar lehine bir adım olarak değerlendiriliyor. Bu sebeple de Çin’in ve diğer ülkelerin merkez bankası dijital para birimi geliştirmelerine pozitif gözle bakılıyor.  


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Cathie Wood: “FED Ateşle Oynuyor” Bitcoin’de Son Durum! 

Sonraki Haber

Bu Veriler Dikkat Çekiyor! Bitcoin Boğa Sezonu Başlayacak Mı?

İlgili Haberler