FED Başkanının Kriptolar ve CBDC’ler İle İlgili Açıklamaları

İlayda Peker

Bank of International Settlements zirvesinde konuşan ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, mevcut düzenleyici çerçeveler piyasanın yeniliklerini hesaba katamadığı için kripto piyasasının yeni kurallar gerektireceğini söyledi.

Kriptolar ve Yeni Düzenlemeler

Powell, kripto piyasasının ve ilgili teknolojilerin olumlu etkileri olabileceğini ancak yeni kuralların oluşturulmasını gerektireceğini  dile getirdi. Powell, dağıtık teknolojinin ve merkezi olmayan finansın ödeme sisteminin verimliliğini artırma ve daha rekabetçi bir finansal ortamı teşvik etme potansiyeline sahip olduğunu da belirtti. Bu açıklamalar ise uzman isimler tarafından pozitif bir gelişme olarak nitelendiriliyor.

Düzenlemeye ek olarak, Fed Başkanı, piyasanın sunduğu yeni ürünlerin riskleri olabileceğini de sözlerine ekledi. Powell konuyla ilgili olarak, “Bazı ürünler için potansiyel finansal istikrar endişeleri de var. Özellikle büyük dengesiz akışlara yol açabilecek piyasanın streste olduğu zamanlarda bazı dijital ürünlerin nasıl davranacağını bilmiyoruz ve kripto piyasalarındaki stresin potansiyel olarak geleneksel finans sistemine nasıl yayılabileceğini de bilmiyoruz.” sözlerini kullandı.

Uluslararası İşbirliği

Amerika Birleşik Devletleri kendi CBDC’sini başlatmayı düşünüyor ancak konuyla ilgili henüz emekleme adımları atılıyor. Powell, Fed’in henüz bu konuda resmi bir karar vermediğini, yalnızca ilk incelemelerin yapıldığını söyledi. Dolara dayalı bir dijital para birimi, hükümetin kriptoyu kapsamlı bir şekilde düzenlemek için attığı ilk büyük adım olan Başkan Biden tarafından imzalanan geniş kapsamlı yürütme emrinin bir parçasıydı.

Daha önce de belirtildiği gibi Powell, kripto ve CBDC‘ler konusunda uluslararası işbirliğinin gerekli olduğunu da söyledi. Stablecoin’ler ulusal para birimlerini tehdit ediyor gibi görülüyor ve birçok hükümet kontroller uygulamak istiyor.

Öte yandan Powell, CBDC’nin arkasındaki dört ana faktörü, kullanıcı gizliliği, doğrulanabilir kimlik, aracı kurumlar ve erişilebilirlik olarak sıraladı. Ancak CBDC ile ilgili her şey daha çok başında olduğu için düzenlemelerin CBDC’den önce gelmesinin muhtemel olduğu düşünülüyor.


Total
9
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Merkezi Olmayan Finansal Ekosistem Spor İle Buluşuyor: Bluetherium

Sonraki Haber

Bir Ülke Daha Kripto Para Birimlerine Engel Getirdi!

İlgili Haberler