Çin’in Büyük Firmalarından Dijital Yuan’a Büyük Destek Var

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre, Çin’in iki internet devi JD.com ve Ant Group, çalışanlara dijital yuan üzerinden ödeme yapmak ve merkezi olmayan bir veritabanıyla teknik destek sağlamak dahil olmak üzere büyük ölçekli testler yürüterek Çin’in merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) gelişimini destekliyor.

Bu yeni gelişmeler, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT), Çin Siber Uzay İdaresi ve Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun ev sahipliğinde, yüzün üzerinde şirketin ve hükümet departmanının katıldığı 4. Dijital Çin Zirvesi’nde ortaya çıktı.

Ant Group, DCEP’e Teknik Destek Veriyor

Çin’in en ünlü mobil ödeme uygulamalarından biri Alipay’in sahibi olan Alibaba’nın bir yan kuruluşu Ant Group yapılan açıklamalara göre, e-CNY olarak yeniden adlandırılan DCEP (Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme) projesine teknik destek sağlayacak.

Antgroup’un bağımsız olarak araştırıp geliştirdiği merkezi olmayan veritabanı OceanBase ve Alipay’in temel altyapı teknolojisinden kaynaklanan bir mobil geliştirme platformu olan mPaaS, DCEP’in teknik büyümesini destekleyecek.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “E-CNY girişiminin katılımcılarından biri olarak, Ant Group’un ortağı MYbank, Çin Halk Bankası’nın genel düzenlemesi uyarınca işlemleri istikrarlı bir şekilde ilerletecek. Ant Group, MYbank ile birlikte PBOC’nin e-CNY’nin araştırma, geliştirme ve denemelerini de desteklemeye devam edecek.” sözleri kullanıldı.

JD.com Çalışanlarına Dijitlal Yuan Ödemesi Yapacak

Jingdong olarak da bilinen JD.com da Dijital Çin Zirvesi’nde PBOC ile işbirliğinin ayrıntılarını açıkladı. Merkezi Pekin’de bulunan JD.com, Alibaba’s Taobao’nun yanı sıra Çin’in en büyük e-ticaret işletmelerinden biridir.

Ocak ayından itibaren JD Group, beş Çin kentindeki bazı çalışanlarına dijital yuan ile maaş seçeneği sunmaya başladı. Yapılan açıklamalara göre çalışanlar dijital RMB maaşlarını RMB olarak kişisel banka kartlarına yatırabilir veya pilot şehirlerdeki uygulanabilir senaryolarda dijital RMB olarak kullanabilirler.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Güney Kore’de Neler Oluyor: Tüm Kripto Para Borsaları Kapanabilir Mi?

Sonraki Haber

Dogecoin (DOGE) İkilemi: Başarılı Bir Proje Mi, Bir Balon Mu?

İlgili Haberler