Çin’den Kriptolarla İlgili Yeni Hamle: 11 Firma Kapatıldı Mı?

İlayda Peker

Çin Halk Bankası’nın (PBOC) Shenzhen ofisinin, kripto para birimi işlemleriyle uğraştığı iddia edilen yaklaşık bir düzine şirketin ticari faaliyetlerini düzenlemek için yola çıktığı bildiriliyor. Çin medyasına göre, varlıklar şehirdeki kripto işlemlerine yönelik bir baskı doğrultusunda hedef alınıyor.

Çin’de Baskılar Artıyor

Çinli haber kaynağı Cnstock.com Salı günü yaptığı açıklamada, Çin merkez bankasının Shenzhen’deki şubesinin yasadışı kripto para işlemlerini engellemek için adım attığını dile getirdi. Rapora göre, yeni kampanyanın bir parçası olarak PBOC, yasadışı dijital para birimi faaliyetleri yürüttüğünden şüphelenilen 11 şirkete düzenlemeler getirdi.

Yapılan açıklamalara göre düzenleyici ayrıca, döviz nakit mevduat işlemlerinin yasadışı bir şekilde reklamını yapmakla suçlanan yerel bir finans web sitesini de tespit etti. Ayrıca Çin Halk Bankası, yasadışı çevrimiçi döviz işlemleri ve sınır ötesi hisse senedi işlemlerini içeren sekiz davayı da araştırdı.

Buna ek olarak hedeflenen kuruluşların diğer ticari faaliyetlerine devam etmelerine izin verilip verilmediği şu an için belirsizliğini koruyor. Twitter’da ‘Wu Blockchain’ olarak da bilinen Çinli kripto gazeteci Colin Wu’ya göre, PBOC 11 firmayı kapattı.

Uzman Ekipler Oluşturuldu

Çin merkez bankasının bölge ofisi, kripto işlem baskısının yanı sıra tüketicilerin ve işletmelerin mevcut finansal düzenlemeleri ihlal etmekten kaçınmasına yardımcı olma misyonunu da üstlendi. Girişim, finansal risk önlemeye yönelik bir eğitim programını da içeriyor. Şube, dövizle ilgili konuları daha iyi ele almak için 3.000’den fazla şirkete yüz yüze hizmet verecek uzman ekipler oluşturdu.

Shenzhen’deki düzenleyici kampanya, Pekin hükümetinin ülke genelinde merkezi olmayan dijital para birimleriyle ilgili faaliyetlere karşı devam eden bir hareketinin ortasında geliyor. Ayrıca bu hamle Çin Halk Bankası tarafından yayınlanan bir CBDC olan yeni ulusal dijital yuan para biriminin kullanımını teşvik etme çabalarıyla da örtüşüyor.Total
11
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) İçin Olası Düşüş ve Yükseliş Senaryosu

Sonraki Haber

Binance CEO’su, Kripto Düzenlemeleri ve Sektör Hakkında Görüşlerini Aktardı

İlgili Haberler