Dijital Yuan Ethereum (ETH) Blockchain’inde Çalışabilir

İlayda Peker

2021 Uluslararası Finans Forumu’nun (IFF) bahar toplantıları sırasında, Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC) bilim ve teknoloji denetim bürosu başkanı Yao Qian, piyasaya sürülmeye hazırlanan dijital yuan ile ilgili açıklamalar yaptı.

Ethereum Blockchain’i Kullanılabilir

Yao Qian dijital yuan’ın operasyonel mimarisi hakkında konuşurken bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) doğrudan Ethereum ağı veya Facebook destekli blok zinciri ödeme sistemi Diem üzerinde çalışabileceğini dile getirdi.

Yao konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Merkez bankasının dijital para birimi doğrudan Ethereum ve Diem gibi blok zincir ağlarında çalışırsa, merkez bankasının BaaS hizmetlerini kullanarak CBDC’nin aracı kullanmadan kullanıcılara doğrudan ulaşabileceğini hayal edebiliriz.” sözlerini kullandı.

Genel olarak Yao, bir CBDC’yi araştırırken ve geliştirirken göz önünde bulundurulması gereken yedi yönü özetledi: Teknik rotası, değer nitelikleri, operasyonel mimarisi, faiz tahakkuku, dağıtımı, akıllı sözleşmelerin uygulanması ve düzenleyici konular.

Öte yandan yetkili, dijital para biriminin fiziksel paranın “basit bir simülasyonu” olamayacağını ve bunun akıllı para yaratmak için bir dava oluşturduğunu belirtiyor.

Bununla birlikte, teknolojinin olgunlaşması gerektiğini iddia ederek akıllı sözleşmelerin güvenlik açıklarına da dikkat çekti.

Mevzuat söz konusu olduğunda Yao, kullanıcıların gizliliğini korumak ile temel kara para aklamayı önleme ve müşterini tanı (KYC) yönergelerine uyumu sağlamak arasında mükemmel bir denge kurulması çağrısında bulunuyor.

Kripto Baba

Çin’in “Kripto Babası” olarak adlandırılan kripto meraklısı Yao, Blockchain endüstrisindeki en etkili kişilerden biri olarak biliniyor.

Eylül 2019’da Mu Changchun ile değiştirilmeden önce Çin Halk Bankası’nın (PBOC) dijital para araştırma yan kuruluşunun başında bulunuyordu.

Ancak Yao konuşmasında, yalnızca PBOC’nin görüşlerini temsil etmeyen aynı zamanda kişisel görüşlerini de ifade ettiği konusunda uyardı.Total
9
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Barry Silbert: “Dogecoin (DOGE) 37 Milyar Dolarlık Değeri Hak Etmiyor”

Sonraki Haber

Japonya Finansal Hizmetler Ajansı’ndan Bybit’e Önemli Bildiri

İlgili Haberler