Çin’de 4 Milyon İşlemde 2 Milyardan Fazla Dijital Yuan Kullanıldı!

Çin’de 4 Milyon İşlemde 2 Milyardan Fazla Dijital Yuan Kullanıldı!

Çin Halk Bankası (PBOC) yöneticisi Yi Gang’in son açıklamalarına göre, yaklaşık 4 milyon ayrı işlemde 2 milyardan fazla dijital yuan kullanıldı. Bu da yaklaşık olarak 300 milyon dolarlık işleme denk geliyor.

Çin Dijital Yuan

Çin’in dijital yuanı, dünyanın en gelişmiş dijital para birimlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Daha 2014 yılında Çin, Xiaochuan Zhou ve ardından PBOC yönetcisi bir Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü kurduğunda bir merkez bankası dijital para birimi üzerinde çalışmaya başladı. Bu çalışmalar hızlı bir şekilde ilerledi ve Çin, halkı dijital para deneylerine dahil etti ve Shenzhen vatandaşlarına 10 milyon değerinde dijital yuan verdi. Ortaya çıkan bilgilere göre bu girişimlerin sonuç vermeye başladığı görülüyor.

Yi 2 milyar yuan’ın, 12.000 ödeme senaryosu aracılığıyla dört farklı Çin şehrinde gerçekleşen pilot girişimlerde harcandığını dile getirdi.

Çin’in merkez bankası dijital para birimi, Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası’nın dijital yuan‘ı kendisi piyasaya sürdüğü, ancak özel şirketler ve ticari bankaların para birimini müşterilere dağıttığı iki katmanlı bir sistemi takip ediyor.

Öte yandan Yi konuyla ilgili açıklamalar yaptığı yakın tarihli bir konferansta, “Uzun zamandır gelecekte, nakit ve dijital para birimimizin bir arada bulunacağını düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

Çin CBDC Konusunda Lider

Her ne kadar Çin merkez bankası dijital para birimi konusundaki ilerlemelerde şu anda lider konumda olsa da yapılan açıklamalara göre daha yapılacak çok iş, atılacak çok adım var.

Hong Kong’un Fintech Haftası konferansında yaptığı açıklamalarda merkez bankası yöneticisi, “oldukça karmaşık ve oldukça eksiksiz bir yasal çerçeveye” ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Yine de dijital para birimi son hız gelişmelerini sürdürürken, Çin’in ihtiyacı olan bu yasal düzenlemelerin çok uzakta olmayacağı ifade ediliyor.

Çin’in yanı sıra Avrupa Merkez Bankası da son zamanlarda sıklıkla dijital euro adına açıklamalar yapıyor. Örneğin son olarak, Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, 1 Kasım’da Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, dijital euro ile ilgili bir kamuoyu görüş toplantısının başlatıldığını duyurdu. Lagarde, Avrupalıların merkez bankası dijital para birimi ile ilgili ne düşündüklerini bu sayede belirtebileceğini dile getirdi.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.