Avrupa Merkez Bankası Dijital Euro Konusunda Bir Adım Daha Attı!

İlayda Peker

Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, 1 Kasım’da Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, dijital euro ile ilgili bir kamuoyu görüş toplantısının başlatıldığını duyurdu. Lagarde, Avrupalıların merkez bankası dijital para birimi ile ilgili ne düşündüklerini bu sayede belirtebileceğini dile getiriyor.

Lagarde konuyla ilgili olarak, “Avrupalılar harcama, tasarruf etme ve yatırım yapma şekillerinde giderek daha fazla dijitale yönelirken, gerekirse dijital euro çıkarmaya hazırlıklı olmalıyız. Bununla ilgili görüşlerinizi de duymak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Dijital Euro

Lagarde yaptığı açıklamalarda, Avrupa Merkez Bankası’nın kendi dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürme konusunda daha yeni araştırmalara başladığını dile getirdi. Yani dijital euro henüz başlangıç aşamasında bulunuyor.

Buna ek olarak Lagarde’ın dijital euro fikrine selefi Mario Draghi’den daha açık olduğunu biliniyor. 2011’den 2019’a kadar ECB’nin başında bulunan İtalyan ekonomist, 2018’de dijital euro hakkında çok küçümseyici bir tavır takınmış ve dijital euro’nun yakın zamanda piyasaya sürülmeyeceğini iddia etti.

Ancak Ocak ayında yaptığı açıklamalarda Lagarde, ödemelerin dijitalleştirilmesinde aktif bir rol oynama niyetinde olduklaırnı dile getirdi ve “Fiziksel nakit kullanımı eninde sonunda azalsa bile, insanların merkez bankası parasını kullanmaya devam etmelerini sağlayacak bir merkez bankası dijital para biriminin fizibilitesini ve faydalarını araştırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bunlara ek olarak geçen ay, merkez bankası bir CBDC‘nin piyasaya sürülmesini düşünmenin “çok ciddi” olduğunu açıkladı.

Acele Yok

Çin halihazırda merkez bankası dijital para birimini test ederken, batı ülkeleri bu konuda çok yavaş ilerliyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell merkez bankası dijital para birimleri ile ilgili yaptığı açıklamada , CBDC konusunda doğru adımlar atmanın hızlı adımlar atmaktan daha önemli olduğunu ifade etmişti.

Bunlara ek olarak bir merkez bankası dijital para birimi piyasaya sürmek için araştırmalar yapan ülkelerin sayısı da her geçen gün artıyor. Örneğin; Rusya’nın merkez bankası konumundaki Bank of Russia geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, CBDC ile ilgili bir kamuoyu araştırması başlatacaklarını dile getirmişti.

Ayrıca Almanya ve Fransa gibi ülkelerin de dijital para hakkında araştırma yaptıkları biliniyor. Yine de Çin’in bu konuda başı çektiğini ifade etsek yanılmış olmayız.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Seçimler, Boğalar, Konsolidasyon: Bitcoin (BTC) ve Altcoin’leri Ne Bekliyor?

Sonraki Haber

Bitcoin 1 Saatte Keskin Düşüş Yaşadı: İşte BTC’deki Düşüşün 3 Sebebi!

İlgili Haberler