Çin Yasakları Vatandaşları Kripto Paralardan Uzaklaştırıyor!

Fatih Uçar

Yakın zamanda kripto para madencileri için sıkı yasaklar açıklayan Çin kendi blockchain sistemini oluşturmak için yoğun çaba harcıyor. Dijital yuan çalışmaları ve ülkedeki teknoloji devlerinin sürdürdüğü ar-ge projeleri ülkede kriptosuz blockchaini inşa etmeye çabalıyor. Elbette Çin Bankaları ve siyasiler kripto paralarla alakalı olumsuz açıklamalarına da devam ediyor. Tüm bunları ele aldığımızda vatandaşların kriptodan uzaklaşması için tüm şartlar müsait görünüyor. Yayınlanan son ankette bunu doğruluyor.

Çinliler Kripto Paralardan Uzaklaşıyor

Morning Consult tarafından bugün yayınlanan anket verilerine göre Çin’de kripto paralara olan güvenin zayıfladığı görülüyor. Sadece bir ay arayla yapılan ankette kriptolara güven %16 azaldı. Yetişkinlerin %36’sı kripto para birimlerine az veya biraz güvendiklerini söyledi. Bu oran Temmuz ayında %45’in üzerindeydi. Yani sadece 1 ay içinde kriptoya güven ciddi anlamda azaldı.

Hebei Eyaleti kaçak madencilerin yakından takip edileceğini bu hafta başında duyurdu. Yani Çin yasaklarında herhangi bir gevşeme bulunmuyor. Hükümetin kriptoları ablukaya alması ülkedeki vatandaşların da kripto paralar bakış açısını değiştirdi. Çin yaptığı son açıklamada yıl sonuna kadar ek bir yasak kararının alınmayacağını duyurmuştu.

Peki Çin’de kriptoya güvensizlik azalırken dünyada ne oluyor? Amerika verileriyle karşılaştırırsak aradaki farkı daha net görüyoruz. Son 1 ayda yaşanan düşüşlere rağmen Amerikalıların güven oranı %2 kadar düştü.

Kripto Paralara En Fazla Güvenenler

Şirketin yaptığı anket birçok ülkeyi kapsıyor. Kripto paralarla alakalı net bir tavır takınamayan Hindistan hükümetine rağmen Hintlilerin %86’sı kriptoları güvenilir buluyor. Brezilya ve Meksika ise Hintlileri takip ediyor. Bu iki ülkede kriptolara güven %65’in üzerinde ölçüldü.

Rusya %54 ve İspanya %45 ile listenin başında, Japonya ve Güney Kore vatandaşlarının yaklaşık %50’si kripto paralara asla güvenmediklerini söylüyor. Volatil yapısı sebebiyle kripto paralar insanların geneli tarafından güvensiz kabul ediliyor. Saatler içinde %10 hatta %20 gibi fiyat farklılıkları yaşayan kripto paralar elbette oynak bir fiyata sahip ancak bunu ekosistemin son derece yeni olmasıyla bağdaştırmak gerekir.

Küresel ölçekte kripto paraların regüle edilmesi ve piyasanın belli oranda doyum noktasına kavuşmasının bu oynaklığı kırması bekleniyor.


Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

“Bitcoin Bir Para Birimi Değil, BTC Değerli Metallere Benziyor”

Sonraki Haber

Dogecoin (DOGE) Neden Yatırımcı Beklentisini Karşılayamıyor?

İlgili Haberler