Eski Başkan: Çin, Kripto Paralarla Bu Konuda Mücadeleye Girmeli

Fatih Uçar

Çin Pekin Dijital Finans Forumu’nda Çin Merkez Bankasının Eski Başkanı Zhou Xiaochuan bazı açıklamalarda bulundu. Kripto paraların küresel ölçekte kara para aklamayı kolaylaştırdığını savunan Zhou Xiaochuan hükümetin bu konuda daha fazla adım atmasını istiyor.

Kara Para Aklama ve Kripto

Zhou Xiaochuan, geleneksel yöntemlerin artık kara para aklama ile mücadelede zayıf kaldığını söyledi. Buna gerekçe olarak kripto paraların popülerliğinin artmasını gösteren Eski Merkez Bankası Başkanı küresel ölçekte önlemler bekliyor.

“Geleneksel denetim yöntemleri artık kara para aklama ile mücadele edemiyor. Kripto paraların kara para aklama faaliyetlerinde her geçen gün daha fazla kullanıldığını biliyoruz”.

Elbette kripto paraları tamamen yasaklamanın bir yolu bulunmuyor. Ancak Çin top yekun yasak kararı alırsa bu piyasalarda çok ciddi bir yıkıma yol açabilir. Bugüne kadar alınan yasak kararları vatandaşların kripto ticareti yapmasını engellemiyordu.

Çözüm Yine Teknolojide

Bu sorunla başa çıkabilmenin yine kripto teknolojisiyle mümkün olacağını söyleyen Zhou Xiaochuan bazı tavsiyelerde bulundu.

“Yeni ortaya çıkan dijital teknolojilerin denetimde aktif olarak kullanılması gerekiyor. Bu konudaki yeteneklerimizi geliştirerek kara para aklama ile mücadelede yeni teknolojiden yararlanmalıyız”.

Elbette bu yeni teknolojilerden kasıt sadece blockchain değil. Zhou Xiaochuan bigdata, yapay zeka, bulut ve diğer teknolojileri de kastediyor. Suçun önlenmesi için çok daha gelişmiş araçlar geliştirilmesini isteyen eski başkan da konunun yasaklarla aşılamayacağının farkında görünüyor.

Kriptolara tamamen yasak gelmesi teknik olarak mümkün değil, internet erişimi olan herkes OTC masaları veya P2P kanallardan kolayca takas yapabilir. Tek fark alım/satım işlemlerinde bankalar kullanılmaz ve elden bozum yapılır. Elbette elden yapılan bozumlar hükümet tarafından izlenemez.

Çin hükümeti önümüzdeki yılın başına kadar kriptolarla ilgili yeni adımlar atmayacaklarını duyurmuştu. Ancak gelecek yıla dair planlarını da net olarak açıklamadılar. Çin’in kripto para madenciliğini yasaklaması son derece radikal bir karar oldu ve bir sonraki aşamada borsaların ülkeden tamamen kovulma ihtimali bulunuyor. Belki de tüm kripto para ekosistemini siber tehdit olarak ilan edip sıkı bir mücadeleye bile girilebilir.


Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

El Salvador’un En Büyük Bankası da Bitcoin Kabul Ediyor

Sonraki Haber

Ripple (XRP) Nihayet Bu Borsada Listeleniyor!

İlgili Haberler