Çin Liderliği Kaybedebilir: Çin’deki Kripto Madencileri Çok Zor Durumda!

İlayda Peker
Small toy figurines are seen on representations of the Bitcoin virtual currency displayed in front of an image of China’s flag in this illustration picture, April 9, 2019. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration – RC1C8B3510C0

Genel olarak kripto para borsaları ve kripto paralar konusunda uzmanlaşmış Çinli bir uzman gazeteci, Çin’deki Bitcoin (BTC) madencilerinin elektrik faturalarını ödeyemediklerini dile getirdi.

Madenciler Hükümet İle Sorun Yaşıyor

Gazeteci Colin Wu’nun yaptığı açıklamalara göre, Çin’deki madencilerin elektrik faturalarını ödemekte yaşadıkları sorun, yerel hükümetlerin kripto para birimini ve yuan arasındaki dönüşümü engellemesinden kaynaklanıyor. Yani Çin hükümeti madencilerin elde ettikleri kripto para birimlerinin yuan’a dönüştürülmesine izin vermiyor.

Yapılan açıklamalarda bu durumun dijital yuan girişimi sebebiyle atılan adımlardan kaynaklanıyor olabileceği ifade ediliyor. Son zamanlarda yapılan bir madenci anketinin sonuçlarına göre, ankete katılanların yüzde 74’ü, hükümetin attığı adımlar nedeniyle elektrik faturalarını ödeme durumlarının büyük ölçüde etkilendiğini belirtti.

Bunlara ek olarak Wu’nun Twitter üzerinden yaptığı açıklamalara göre, kriptoda kara para aklamayı önlemek için yapılan büyük ölçekli operasyon sırasında hükümet banka kartlarını donduruyor. Bu da faaliyetleri için kullandıkları elektriği ödemesi gereken madenciler için gerçek bir sorun haline geliyor.

Madenciler Faaliyetlerini Sonlandırıyor

Ortaya çıkan bilgilere göre, madencilerin çoğu madencilik faaliyetlerini sonlandırmak zorunda kaldı. Ayrıca madencilere, kripto para birimini yuan ile takas etmeleri için yardım eden bazı OTC yatırımcılarının da çalışmalarına son vermek zorunda kaldığı ifade ediliyor.

Öte yandan Colin Wu, verilerinin doğruluğunu kanıtlamak için Çin medyasından bir kaynağa başvurduğunu ifade ediyor.

Çin bir yandan Bitcoin ve kripto para yasaklarını sürdürürken bir yandan da dijital yuan üzerindeki çalışmalarına son hız devam ediyor. Ülkede dijital yuan testlerinin çeşitli şehirlerde uygulanması da yakın zamanda merkez bankası dijital para biriminin tüm vatandaşlarla buluşacağı şeklinde yorumlanıyor.

Çin Liderliğini Kaybediyor Olabilir

Colin Wu, Çin’deki madenciler için işler bu şekilde devam ederse, ABD ve Kazakistan gibi kripto dostu yetki alanlarındaki kripto madencilerinin Bitcoin ağı ve diğer kripto para birimleri için gerekli hash gücünü sağlamada Çin’in yerini alabileceğini düşünüyor.

Ayrıca yakın zamanda İran meclisi direkt Bitcoin ve kripto paraların İran Merkez Bankası tarafından alınabilmesine izin veren yasayı onayladı. Yapılan açıklamalara göre, İran Merkez Bankası Bitcoin fonlarını direkt olarak ithalat için kullanacak ve bu sayede Amerikan yaptırımları aşılabilecek.


Total
16
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum (ETH) Fiyatı Yükselişe Hazır Mı? Hedef Neresi?

Sonraki Haber

BTC Yorumları: Bitcoin/USD Teknik Analizi 16/11/2020

İlgili Haberler