Dijital Yuan, Çin’in Büyük Mobil Ödeme Cüzdanlarıyla Çalışacak

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre, dijital yuan ülke içindeki başlıca ödeme ağlarıyla uyumlu olacak. Çin Halk Bankası’nın dijital para araştırma enstitüsü başkanı Mu Changchun, merkez bankası destekli dijital yuan’ın WeChat Pay ve Alipay gibi büyük mobil ödeme cüzdanlarıyla uyumlu olacağını söyledi.

Dijital Yuan

South China Morning Post’ta yayınlanan bir rapora göre Mu, bir konferans sırasında dijital yuan’ın WeChat Pay ve Alipay ile rekabet etmeyeceğini dile getirdi ve “Aynı boyuta ait değiller. WeChat ve Alipay cüzdan, dijital yuan ise cüzdandaki paradır.” ifadelerini kullandı.

Bu son açıklamalar, yerel kaynaklardan gelen ve Çin’in iki ödeme devine alternatif olarak dijital para birimini piyasaya sürebileceğini iddia eden önceki raporlarla çelişiyor gibi görünüyor.

Bunlara ek olarak dijital yuan şu anda özel bir mobil cüzdan uygulaması aracılığıyla sınırlı kullanıcılar tarafından erişilebilir durumda. Konferansta Mu, dijital yuan için mobil cüzdanlar konusunda piyasada çok sayıda sahte dijital yuan cüzdanı olduğunu belirterek, asırlık dolandırıcılık sorunuyla karşı karşıya olduklarını dile getirdi.

Mu, sahte cüzdanların etkisini azaltmanın ancak merkez bankasından kullanıcılara kadar ilgili tüm tarafların gerekli önlemleri alması durumunda mümkün olacağını ifade etti.

Dijital Yuan’ın Farkı

Farklı bir açıklamada Mu, dijital yuanın merkezi bir altyapı üzerinde çalıştığını ve bunun onu Facebook’un Libra ve Bitcoin (BTC) gibi özel para birimlerinden farklılaştırdığını söyledi.

Çin, merkez bankası dijital para girişimi ile hızla ilerliyor. Geçen hafta, dijital yuan için bir düzenleyici çerçeve ve meşruiyet sağlamak için bir yasa tasarısı yayınladı. Şu anda merkez bankası CBDC için ülke çapında pilot testler yapıyor.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

PayPal Kripto Para Gündeminden Düşmüyor

Sonraki Haber

BTC Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi 26.10.2020

İlgili Haberler