Çin Kripto Paralara ve Bitcoin’e (BTC) Karşı Bir Kez Daha Uyardı

İlayda Peker

Çinli yetkililer, halkı dijital varlıklarla alım satımla ilgili riskler konusunda uyardı. Yetkililer, yatırımcılara zarar verebilecek üç ana hususa dikkat çekti: Yanlış işlemler, güvenlik ihlalleri ve kripto para birimleri içeren yasa dışı ve cezai faaliyetler.

Çin Halkı Kriptolara Karşı Uyardı

Çin Finansal İstikrar Raporuna göre, yatırımcılar Bitcoin ve diğer kripto varlıkları ile çalışırken ekstra tetikte olmalıdır. Ayrıca China Securities Journal’dan yetkililer, daha iyi düzenleme çağrısında bulundu ve dijital varlıklarla işlemlerin taşıyabileceği üç büyük riske dikkat çekti.

Birincisi, dijital varlıklar oldukça merkezsizdir, bu da denetim ve yasal korumadan yoksun oldukları anlamına gelir. Dergiye göre bu çok büyük bir dezavantajdır ve fiyat manipülasyonuna ve yanlış işlemlere neden olabilir.

İkincisi, Bitcoin dahil çoğu kripto para biriminin fiyatı, kolayca spekülasyon için bir araç haline gelebilir ve keskin düşüşler yaşayabilir.

Son olarak ise yapılan açıklamalara göre fonların Blockchain teknolojisi üzerindeki hareketini gözlemlemek zordur. Bu, kara para aklama için mükemmel bir ortam yaratabilir. Buna ek olarak yasadışı ve cezai faaliyetler de bu koşullarla gelişebilir. Çünkü yasayı çiğneyenler kripto para birimleri kullanarak madde veya silah işlemleri yapma fırsatına sahip olabilir.

Çinli yetkililer, bu faktörler nedeniyle kripto topluluğunun bu tehlikeleri önlemek için tetikte kalması gerektiğini tavsiye etti. Ayrıca China Securities Journal, ülkede yasal bir kripto işlemlerin yeri bulunmadığını ve yasal korumaların olmadığını hatırlattı:

Risklerle karşılaştığınızda, ancak sonuçlarına katlanabilirsiniz. Kısacası, kripto paralarda spekülasyon riskli ve piyasaya girerken dikkatli olmanız gerekiyor.

Çin ve Bitcoin

Hükümetin tutumuna rağmen, birincil kripto para birimi Çin‘de oldukça popülerdir ve büyük Asya ülkesinde çok sayıda madenci bulunmaktadır.

Buna ek olarak son zamanlarda, ülkenin merkez bankası alternatif bir yatırım olarak Bitcoin‘i incelediğini duyurmuştu Eski PBoC valisi Zhou Xiaochuan, dijital varlıkların potansiyelini ve gelecekteki uygulamalarını özetledi. Bununla birlikte durum ne olursa olsun, kripto para birimlerinin madde veya silah kaçakçılığı, kumar veya kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetler için kullanılmaması gerektiğini belirtti.


Total
23
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Taproot Aktivasyonunda Son Durum Ne?

Sonraki Haber

Popüler Analiste Göre Bu 5 Kripto Para Birimi Ralli Sinyali Veriyor

İlgili Haberler