Çin Hükümeti Bitcoin Madenciliğine Mi Başladı?

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre her ne kadar Çin kripto para birimleri konusunda kararsız olsa da Bitcoin ile ilgileniyor gibi görünüyor. Çin devlet medyası PengPai tarafından ortaya atılan haberlere göre, ulusla hükümet Bitcoin (BTC) madenciliği faaliyetleri ile ilgileniyor.

Çin ve Bitcoin Madenciliği

Eyalet medyası, Pekin hükümetinin veri toplama merkezinin BTC madencilik faaliyetlerinde kullanıldığına dair bir söylentiyi doğruladı. Raporda, Çin’in başkentindeki veri merkezlerinden durumu çözmek için geri bildirim göndermelerinin istendiği belirtildi.

Bunlara ek olarak Pekin Ekonomi ve Enformasyon Bürosu’na göre, bu faaliyetlerle ilgili enerji tüketimi konusunda endişeler bulunuyor. Ayrıca Çin’in Blockchain Özel Komitesi’nin dönüşümlü başkanı Yu Jianing de ülkenin çevresel gereksinimlerinin kripto madenciliğinin daha sıkı bir şekilde düzenlenmesine yol açabileceğini iddia ediyor ve hatta bunun kaçınılmaz olduğunu dile getiriyor.

Öte yandan Çin Bilimler Akademisi ve Tsinghua Üniversitesi tarafından yürütülen Nature Communications’da yayınlanan bir araştırma, Çin’deki BTC madencilik faaliyetlerinin 296,59 TWh ile zirveye çıkacağını iddia ediyor. Sonuç olarak araştırmacılar 130,5 milyon metrik ton karbon emisyonunun üretilmesini bekliyor.

Bu nedenle ülkede bir kripto madenciliği yönetmeliğini uygulamaya koyma baskısı artabilir. Bununla birlikte aynı araştırma, BTC hashrate‘in %75’inin Çin’de olduğunu iddia ediyor ama bu verilere birçok dış kaynak itiraz ediyor.

Bitcoin Ağı Güçleniyor

Çin’in Xinjiang eyaletindeki kesintiler Bitcoin’in hashrate’ini etkilemişti Yerel yönetimin güvenlik denetimleri nedeniyle madencilik faaliyetleri durdurulmuştu.

Wu’nun açıklamalarına göre her ne kadar kripto sektörü bu durumdan etkilenmiş olsa da Çin kuzeybatıdaki elektrik sisteminin genel güvenlik çalışması nedeniyle böyle bir hamle yaptı.

Ancak işlerin normale dönmesi ile Bitcoin ağı yeniden güçlenmeye başladı ve hashrate konusunda herhangi bir sorun kalmadı.Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Koreli Kripto Para Kullanıcıları Borsalar İle Yüz Yüze Görüşebilecek

Sonraki Haber

Michael van de Poppe: Altcoin’ler Bitcoin’den İyi Performans Gösterecek

İlgili Haberler