Çin’de Madencilik Yasaklanıyor Haberleri Asılsız Çıktı

İlayda Peker

Çin’in Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgili sürekli karışık sinyaller verdiği bir sır değil. Dolayısıyla bu sabah yayılan ve “Çin’de kripto para madenciliğinin yasaklandığı” yönündeki söylentiler çok da şaşırtmadı. Ancak daha sonra ortaya çıkan bilgilere göre bunların yalnızca söylenti olduğu ve gerçekleri yansıtmadığı anlaşılmış oldu.

Çin Madenciliği Yasaklamıyor

Cuma sabahı, bir Çin hükümetinin duyurusunun altında görülen ekran görüntüsü online olarak yayılmaya başladı. Asya merkezli Blockchain ve fintech haber kaynağı olan PANews, görüntülerle ilgili olarak, “Çin’in Sichuan eyaletinin Mali İdaresi, alt ofislerine “Bitcoin ve kripto madenciliği işletmelerine madencilik faaliyetlerini düzenli bir şekilde bitirmeleri için rehberlik etmeleri” talimatını verdi.” açıklamasını yaptı.

Bu haber özellikle kripto para topluluğunda hızla yayıldı. Ancak habere konu olan Sichuan eyaleti konuyla ilgili yaptığı açıklamada korkulacak bir durum olmadığını dile getirdi.

Öte yandan Blockchain start-up’ında yer alan ve daha önce Bitcoin Magazine’in Çin ofisinde pazarlama müdürü olan Molly, takipçilerine “çıldırmamalarını” söyledi. Ayrıca Blockchain yatırımlarıyla ilgilenen Çin merkezli bir fon olan Sino Global Capital’in genel müdürü Matthew Graham da aynı şekilde bir açıklama ile şunları dile getirdi:

Çin madenciliği yasaklamıyor, her zamanki gibi karmaşık mesajlar özellikle yerel ya da bölgesel düzeyde sık sık çatışıyor. Gerçek mesaj temelde ‘yasadışı yollardan para toplamak amacıyla madencilik için yerel yönetim desteğini kullanmayın’ şeklindedir. Teşekkür ederim.

Kripto Madenciliği ve Çin

Reuters geçen yıl yaptığı açıklamalarda Çinli kripto madencilerinin ağın hash oranının üçte ikisini kontrol ettiğini ve bunun “ülkenin madencilerine fayda sağlayabilecek artan bir pay” olduğunu bildirmişti. CoinShares tarafından yapılan bu istatistiği destekleyen araştırma, Çin’in donanım üreticilerine yakınlığı ve düşük elektrik maliyeti nedeniyle kripto madenciliğinde böyle güçlü bir konuma geldiğini ifade etmişti.

Kaynak: NewsbtcTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber
ethereum teknik analizi

ETH Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi 22/05/2020

Sonraki Haber

Evrensel Temel Gelir Fikri Bitcoin’de Gelişebilir Mi?

İlgili Haberler