Çin Finansal Kurumların ve Ödeme Firmalarının Kripto Hizmetlerini Yasakladı!

Mert Bahçe

Çin, finansal kurumların ve ödeme firmalarının kripto para birimleri ile ilgili işlem hizmetlerini yasaklama talimatı verdi. Bunun yanı sıra Çin, yatırımcıları spekülatif olarak nitelendirdiği kripto alım satımına karşı uyardı.

Çin’in Bu Yasağı Ne Anlama Geliyor?

Çin artık finansal kurumların ve ödeme firmalarının kripto paralarla ilgili olan işlemlerini yasakladı. Bu yasak, banka gibi kuruluşların müşterilerine kripto para birimi hizmetleri sunmasına izin verilmeyeceği anlamına geliyor.

Çin Ulusal İnternet Finansmanı Derneği, Çin Bankacılık Birliği, Çin Ödeme ve Takas Derneği ortak açıklamasında şunlar kaydedildi: “Son zamanlarda kripto para birimleri kısa sürede fırladı ve düştü. Kripto para sektörünün spekülatif yapısı nedeniyle insanların mülklerinin güvenliğini ciddi şekilde ihlal ediyor. Ayrıca bu sektör mevcut ekonomik ve finansal düzeni bozuyor.”

Sonuç olarak bu adım, kripto dünyasında birçok kurumun yapabileceklerini kısıtlasa da, bireylerin kripto para birimlerine yatırım yapmasını engellemiyor. Ayrıca dijital yuan çalışmalarının sürdüğü dönemde Çin’in böyle bir karar alması büyük tepki çekti.

Bitcoin Kritik Bölgede İşlem Görüyor

Lider kripto para birimi Bitcoin, son 7 günde %22’lik bir düşüş kaydederek 42.000 dolara kadar geriledi. BTC, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 43.000 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Kripto para piyasasının amiral gemisi, Elon Musk’ın açıklamalarının akabinde rotasını aşağı kırmıştı. BTC ile birlikte tüm piyasa kızıla büründü ve birçok altcoin büyük kayıplar yaşadı. Ancak bazı kripto paralar yükseliş eğilimine devam etti. SOL, XRP, INJ gibi kripto paralar yukarı yönlü hareketine devam ederken özellikle JUV, PSG ve ACM gibi takım token’ları bu dönemde önemli artışlar kaydetti.Total
1
Shares
1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Tom Lee’ye Göre Tesla’nın Bitcoin Ödemelerini Durdurması BTC İçin İyi Olabilir

Sonraki Haber

Piyasa İkiye Bölündü: Bitcoin Düşüşü Devam Edecek Mi?

İlgili Haberler