Çin Bitcoin’i ve Kripto Paraları Tamamen Yasaklayabilir Mi?

İlayda Peker

Bitcoin (BTC) maksimalist ve Ballet CEO’su Bobby Lee kısa süre önce yaptığı açıklamalarda Çin’in kripto para birimi üzerinde devam eden baskısının etkileri hakkında yorumlarda bulundu. Hükümetin dijital renminbi desteğine rağmen Lee, Pekin’in kripto para birimi endüstrisini desteklemekle ilgilenmediğini öne sürdü.

Çin ve Kripto Paralar

Lee, Çin’in ilk kripto borsası BTCChina’yı yönetme görevi sırasında Çin hükümetiyle yaşadığı çatışmaları göz önünde bulundurarak, “Çin, dijital RMB’nin küreselleşmesi hedefine ulaşmak için kripto para birimleri üzerinde düzenleme yapmak istiyor.” sözlerini kullandı.

Ayrıca Lee, Çin hükümetinin bölgede var olan geniş kripto ekosistemine bakmadığını belirtti. Bekle ve gör yaklaşımına vurgu yapan Lee, 2017’nin artan düzenleyici incelemenin başlangıcını işaret ettiğini vurguladı ve bu hızda 4-5 yıl içinde ülkenin kripto para birimini tamamen yasaklayabileceğinden korktuğunu dile getirdi.

Hükümetin son zamanlarda kripto madenciliği ve ilgili işlem yasağı, işlem hacimlerindeki patlama göz önüne alındığında vatandaşları yüksek riskli yatırımlara yoğun bir şekilde dahil olmaktan caydırmayı amaçlıyor gibi görünüyor. Bu düşünceye ek olarak, Lee şunları söyledi:

Bitcoin, dijital yuan ile doğrudan bir rekabet içinde değil. Kripto para endüstrisinin Çin’in geri çekilmesinden zarar göreceğini düşünmüyorum.

Çin’in Adımı Kriptoları Etkiler Mi?

Bitcoin‘in merkezi olmayan küresel ağı sebebiyle Lee, Çin’in kripto para birimini kabul etme veya yasaklama konusundaki tutumunun uzun vadede Bitcoin veya kripto pazarını etkilemeyeceğine inanıyor. Buna ek olarak Lee, 2021’de daha fazla Fortune 500 şirketinin mevcut portföylerine daha fazla Bitcoin ve kripto para birimi eklemesini umduğunu da ifade ediyor.

Ayrıca Lee, şu anda bardağı taşıran son damlanın kripto para birimini ve Bitcoin’i tamamen yasaklamak olacağına inanıyor. Ancak sürekli artan hükümet girişimleriyle birlikte ana akım işletmelerin katılımını göz önünde bulundurarak Çin, bireylerin Bitcoin‘i tutmasına ve işlemlerine izin verirken kurum içi kripto işletme operasyonlarını kısıtlamaya devam ediyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Para Borsaları Kaldıraç Oranlarını Düşürmeye Devam Ediyor!

Sonraki Haber

Uzman Stratejist, Bitcoin (BTC) Beklentisini Açıkladı: Henüz Zirveye Ulaşmadık

İlgili Haberler