Chainlink Neden Artıyor: Sebepler Belli Oldu

Chainlink Neden Artıyor: Sebepler Belli Oldu

Chainlink (LINK) 2020 yılında yaşadığı meteorik yükseliş ile piyasa hacmi bakımından en büyük beşinci kripto para birimi konumuna yerleşti. CoinMarkerCap verilerine göre sadece 24 saat içinde bile LINK %30’a yakın artış gösterdi.

Peki, LINK’in bu yıl sergilediği güçlü performansın sebebi ne?

Chainlink’teki Artış

Piyasa hacmi bakımından yapılan sıralamada beşincilik yarışının Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin SV (BSV), Litecoin (LTC), Cardano (ADA) ve LINK arasında geçtiği ifade edilebilir. Bunlar içinde ise LINK, diğer tüm kripto paralardan daha geride başlamasına rağmen sergilediği güçlü performans ile birlikte beşinciliği elde etmeyi başardı.

Bunların yanında Chainlink’teki yükseliş piyasada rekabetin artmasını da sağladı. Ayrıca bazı isimler LINK’in bir dolandırıcılık girişimi olduğunu iddia etti. Ama tüm bunlara rağmen LINK’in artışı emin adımlarla devam ediyor.

DeFi Piyasası

Merkezsiz finans yani kısaca DeFi, bu yıl kripto para ekosisteminin merkezine yerleşti. Her ne kadar bazı isimler DeFi’yi ICO balonuna benzetse de DeFi emin adımlarla büyümeye devam ediyor. Örneğin; DeFi’de kilitlenen toplam Ethereum değeri Haziran ortasında 1 milyar doların biraz üzerindeydi. Bu rakam Ağustos başında 4,5 milyar doların üzerine çıktı.

Öte yandan DeFi uygulamalarının çoğunluğunun bir tür fiyat veri akışı gerektirmesi, bazı projelerin bunu güvenilir bir şekilde sağlayamaması ve Chainlink’in bu konuda en iyi projelerden biri arasında olması LINK’in fiyatını arttıran etkenlerden biri olarak nitelendiriliyor.

Bunların yanında genel piyasa duyarlılığı kripto para birimlerinin fiyatı üzerinde her zaman etkili olan bir faktördü. Google Trends’den alınan verilere göre, Chainlink‘e olan ilgi de 2020 başından bu yana artarak devam ediyor. Bitcoin’in benzer bir ilgi seviyesini yakaladığında fiyatının 20.000 dolara kadar yükseldiğini görmüştük.

Bununla birlikte Chainlink’in Twitter takipçi sayısının da sürekli rekor kırması genel piyasa duyarlılığının hala pozitif olduğunun kanıtı olarak nitelendiriliyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.