Chainlink Bir Kilometre Taşını Daha Geride Bıraktı

İlayda Peker

2020’de en iyi performans gösteren altcoin’lerden biri olan Chainlink (LINK), bir kilometre taşını daha geride bıraktı ve Twitter takipçi sayısında rekor kırdı. Piyasa verilerine ve araştırma firması CryptoCompare’e göre, projenin sosyal medya takipçileri sürekli olarak yeni zirvelere ulaşıyor. CryptoCompare’deki araştırmacılar konuyla ilgili olarak, “LINK, 2020’nin göze çarpan altcoin projelerinden biri ve git gide güç kazanıyor gibi görünüyor. Sosyal medya takipçileri de popülerlik arttıkça büyüyor.” ifadelerini kullandı.

Her ne kadar sosyal medya verileri bir kripto para biriminin fiyat eğilimi ile ilgili net bilgiler vermese de topluluğun güçlendiğinin göstergesi olarak değerlendiriliyor. Topluluğun Chainlink hakkındaki düşüncesi, yeni ortaklıklar ve merkezi olmayan finansın ya da DeFi’nin büyümesi olmak üzere iki faktör nedeniyle güçleniyor gibi görünüyor.

Akıllı sözleşmelerle oracle’lar sağlayan Chainlink, öncelikle DeFi protokolleri tarafından kullanılıyor. Oracle’lar, gerçek zamanlı piyasa verileri sağlıyor ve DeFi platformlarının sorunsuz çalışması için oracle’ların uygulaması gerekiyor.

DeFi protokollerinin iki seçeneği var: Varolan oracle servis sağlayıcılarını kullanmak veya kendi oracle’larını oluşturmak. İlki daha cazip, çünkü projeler için maliyet tasarrufu sağlıyor. Günümüzde ise Aave ve Synthetix gibi DeFi protokolleri Chainlink ile çalışıyor.

Öte yandan Aave CEO’su Stani Kulechov şunları söyledi:

Bence kompozisyonun bir parçası olarak her şeyi kendi başınıza inşa etmek zorunda değilsiniz. Chainlink’in oracle hizmeti çok iyi ve bu tüm kompozisyon fikrinin bir parçası, bu çok önemli.

Şu an LINK rekor seviyesine çok yakın işlem gören ilk 30 kripto para arasında yer alıyor. Tüm gelişmeler de göz önüne alındığında LINK’İn fiyat artışını sürdüreceği ifade ediliyor. Ancak tabii ki LINK’de bir geri çekilme olabileceğini düşünenler de bulunuyor. Örneğin; piyasanın popüler analistlerinden Michael van de Poppe, Chainlink’in yakın zamanda bir geri çekilme yaşayabileceğini düşünüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Benimsenme Önündeki Engeller Bir Bir Kalkıyor Mu?

Sonraki Haber

10.000 Doların Ardından Bitcoin’i Bu Hafta Ne Bekliyor?

İlgili Haberler