Chainlink Ağında Korkutan Gelişme: Fiyat Yakında Çakılacak Mı?

Metin Alaca

Toplam piyasa değerine göre en büyük beşinci kripto para birimi Chainlink (LINK) kesinlikle 2020 yılında hem iyi hem de kötü şekilde damga vurdu.

chainlink fiyat

LINK fiyatı yıla 5 doların altında başlarken yılın bir noktasında 20 dolar seviyesine kadar çıktı ve LINK/USD işlem çifti kısa sürede en çok yükselen ve dikkat çeken parite oldu. LINK fiyatının bu yükselişinin arkasında ağ etkileşiminin artması ve piyasaya yeni giren DeFi projelerinin LINK ile ortaklık imzalaması yer alıyor.

Ancak bunun devamında DeFi sektöründe genel olarak görülen sert düşüş, kesinlikle hem Chainlink ağını hem de LINK fiyatını kötü etkiledi. 8 doların altına kadar gerileyen LINK/USD paritesi, yatırımcıların bütün beklentilerine rağmen yükseliş gelmeyince bir süre bu noktada yatay seyretti.

20 Dolar Rekoru Uzakta Kaldı

İlginç bir şekilde geçtiğimiz ay içerisinde hareketlenen ve yeniden 15 doların üstüne kadar yükselen LINK, birçok analistin tahminlerinin aksine 20 doları göremedi ve tüm zamanların rekorunun 4 dolar gerisinde kaldı. LINK/USD paritesi birçok kripto para borsasında 16 dolar seviyesinden sonra sert bir düşüşe geçti.

Yine de fiyatın 12 dolardan işlem görmesi, Chainlink yatırımcılarının umutlarını taze tutmalarını sağlamakta. Ancak ortaya çıkan yeni veriler Chainlink için korkutucu sonuçların ortaya çıkabileceğine işaret ediyor. Chainlink’in ağ aktivitesi yani DeFi protokollerinin oracle hizmetini kullanımı çok sert bir şekilde çekildi ve bunun fiyat üzerinde ciddi bir baskı oluşturması bekleniyor.

Ağdaki yeni günlük adreslesrin sayısı da düşüşe geçti ve geçtiğimiz haftaya kıyasla yeni adreslerin sayısında %27 gibi önemli bir düşüş görülüyor. Yani şu an ağ hem temel hem de kullanıcılarla ilgili konularda tam anlamıyla yüzünü düşüşe çevirmiş durumda. Veriler ise LINK fiyatının bunun devamında sert çakıldığını ve Eylül ayındakine benzer bir düşüş yaşayabileceğini gösteriyor.

LINK teknik analizine bakıldığında fiyatın 10 dolarda psikolojik bir desteğe sahip olduğu görülüyor. Ancak eğer 10 dolar seviyesinin altına inilirse yeniden 8 ve hatta 5 dolar seviyeleri bile konuşulmaya başlanabilir. LINK fiyatının çakılması ise genel olarak DeFi projelerinin yükselişlerini yarıda kesecektir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Hükümetler Bitcoin’i Yasaklayabilir Mi: Twitter CEO’su Yanıtladı

Sonraki Haber

BTC’de Sinyaller Karışık: Bu Hafta Bitcoin’i Ne Bekliyor?

İlgili Haberler