CEO Açıkladı: Artık Bitcoin İle Tesla Satın Alınabilecek!

İlayda Peker

Elon Musk, Tesla arabalarının artık Bitcoin (BTC) kullanılarak satın alınabileceğini duyurdu. Elektrikli otomobil şirketinin CEO’su ve “Technoking”, firmanın Bitcoin node’larını doğrudan çalıştıracağını ve biriktirdiği Bitcoin’i geleneksel para birimine dönüştürmeden tutacağını söyledi.

BTC İle Tesla Almak

Tesla aslında ilk olarak Şubat ayı başında şirketin Bitcoin ile ödeme kabul edeceğinin sinyalini vermişti. Şubat ayında yapılan açıklamalarda bu konuda SEC’e başvuru yapıldığı ve aynı zamanda Tesla’nın şirket olarak 1,5 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldığı açıklanmıştı.

Bunlara ek olarak BTC kullanarak Tesla satın alma seçeneği şimdilik yalnızca ABD merkezli müşteriler için kullanılabilir olacak.

Elon Musk’ın, firmanın araçlarının satışı yoluyla kazanılan Bitcoin’in geleneksel para birimine dönüştürülmeyeceği konusundaki açıklaması, bunun sadece bir işlem aracı olarak değil, aynı zamanda bir yatırım aracı olarak kullanıldığını da gösteriyor.

Tesla BTC’leri Geleneksel Paraya Dönüştürmeyecek

Tesla, kendi özel Bitcoin node’larını çalıştırarak, Bitcoin blok zincirini barındıran ve senkronize eden küresel bir eşler arası operatörler ağına katılacak.

Tesla‘nın ABD merkezli bir IP adresinden web sitesini ziyaret edenler artık sitenin ödeme seçeneklerine eklenen yeni bir Bitcoin ödeme aracı görecekler.

Öte yandan Tesla’nın Bitcoin kabulünün etkisi, Çarşamba günü erken saatlerde kripto para piyasasında hissedildi. Haberin duyurulması ile aynı zamana denk gelen şekilde Bitcoin’in dolar değeri %2,9 artarak 54.056 dolardan 55.630 dolara çıktı.

Tesla’nın Bitcoin hüküm ve koşulları, Bitcoin’in şu anda ürünleri için ödeme olarak kabul ettiği tek dijital varlık olduğunu belirtiyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “Bitcoin Cash ve Bitcoin SV gibi Bitcoin fork ürünleri de dahil olmak üzere başka herhangi bir dijital varlığı kullanarak bizimle alışveriş yapamazsınız. Bitcoin dijital cüzdanımız, Bitcoin dışındaki dijital varlıkları algılayacak veya alacak şekilde yapılandırılmamıştır.” sözleri kullanıldı.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Coinbase’den Önemli Açıklama: “Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini Destekleyebiliriz”

Sonraki Haber

Ripple Yeni Bir XRP Transferi Yaptı: 746 Milyon XRP Hareket Etti!

İlgili Haberler