Celsius’ta Neler Oluyor: İşte Detaylar

İlayda Peker

Kripto para yatırma ve borç verme platformu Celsius, Aave’den 247 milyon dolar değerinde Wrapped Bitcoin (wBTC) alıp FTX borsasına gönderdi ve para çekme işlemlerini durdurdu. Ayrıca büyük miktarlarda wBTC, Ethereum (ETH) ve diğer kripto varlıklarını hareket ettirdiği için kripto topluluğu arasındaki spekülasyonlar da artıyor.

Celsius’da Neler Oluyor?

Celsius kullanıcıları, şimdiki adıyla Terra Classic blok zincirindeki Anchor Protocol’ün çöküşünün ardından projenin fonlarını yanlış yönettiğine inandıkları için platformu eleştirmişlerdi. Proje, likiditeyi istikrara kavuşturmak için yapılan son hamlelerle bu endişeleri gidermeye çalışıyor olabilir. Ancak bu hamleler eleştirileri doğrular nitelikte olduğu için büyük bir düşüşü de tetiklemiş gibi görünüyor.

Öte yandan bazıları, Celsius başarısız olursa, önemli miktarda stake edilmiş ETH (stETH) satacağını ve bunun da ETH’da daha büyük düşüşlere sebep olabileceğini düşünüyor. stETH, bir kullanıcının ETH’yi stake ettiğinin kanıtı olarak verilen Lido DeFi kredi platformu tarafından sağlanan bir token olarak karşımıza çıkıyor ve şu anda ETH’den yaklaşık %4,4 daha düşük işlem görüyor.

Ayrıca olağandışı token hareketleri, Celsius’un mevduatlarından faiz kazanmak için kullandığı Aave stake ve ödünç verme platformundan wBTC’yi kaldırmaya başladığında, Celsius’un ana DeFi cüzdanından Pazar günü yaklaşık 18:00 EST’de başladı.

FTX Borsasına Yapılan Gönderimler

Elde edilen bilgilere göre şimdiye kadar 247 milyon dolar değerinde olan 9.500 wBTC token’ı Aave’den alındı. Bir dizi işlemin ardından, tüm bu tokenlar bilinmeyen bir nedenle FTX borsasına gönderildi.

wBTC’ye ek olarak, yazının yazıldığı sırada yaklaşık 74.5 milyon dolar değerinde olan 54.749 ETH’nin FTX’e gönderildiği görülüyor. Bu tür bir faaliyet, hareketleri açıklayana kadar Celsius’un şeffaflığı için çok zayıf olsa da firma, Aave’den çektiği WBTC ve ETH gibi değişken fonların çoğunu durağan paralarla değiştirerek likiditesinin istikrarlı olmasını sağlamaya çalışıyor olabilir.

Pazar gününden bu yana Celsius, Aave’de 204 milyon USD Coin (USDC) stabilcoin’i stake etti. Ayrıca, başka bir DeFi stake ve ödünç verme platformu olan Compound’a 10 milyon USDC artı yaklaşık 8,2 milyon Dai (DAI) sabit para yatırdı.

Öte yandan Celsius tarafından yeniden stake edilen toplam 222 milyon stablecoin, kaldırdığı wBTC tokenlerinin değerine neredeyse eşit, ancak yine de WBTC ve ETH’nin birleşik değeriyle eşleşmeye yaklaşmıyor.

Ayrıca Celsius ekibinin taşınan kriptoyla ilgili planları hala net değil. FTX’e gönderdiği varlıkları satabilmesi için gerçek bir olasılık var, ancak bir başka olası seçenek de, getiri elde etmek için borsaya gönderdikleri tokenleri stake etme niyetinde olması.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kriptolarda Kan Gölü: Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum!

Sonraki Haber

Bitcoin Düşüyor: Panik Yapmaya Gerek Var Mı?

İlgili Haberler