Hong Kong’da Yeni Merkez Bankası Dijital Para Birimi Açıklaması

İlayda Peker

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) Salı günü, yerel ve bireysel kullanıma odaklanacak bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerinde çalışma planlarını duyurdu.

CBDC’nin Geleceği

Bir basın toplantısında özerk bölgelerin parasal düzenleyicisi, ‘Fintech 2025 Stratejisini’ detaylandırdı ve CBDC’nin geleceğinin üst düzey stratejisinin bir parçası olduğunu ifade etti.

HKMA, merkez bankası tarafından piyasaya sürülecek dijital para birimlerinin gelecekteki beklentileri konusundaki çabalarını zaten dile getirmişti, ancak bunlar kurumsal ve toplu kullanımla sınırlıydı. Yapılan son açıklamalara göre şimdi ise bireysel odaklı dijital para birimine geçiş konusunda ifadeler kullanıldı.

HKMA konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Toplu kullanımı yapılacak CBDC’lere yönelik devam eden çabaya ek olarak HKMA, bireysel CBDC’leri araştırmak için Bank for International Settlements Innovation Hub Hong Kong Center ile birlikte çalışıyor ve kullanım durumlarını, faydalarını ve ilgili risklerini anlamak için e-HKD üzerinde bir çalışma başlatacak.” sözlerini kullandı.

 

Odak Noktası: Fintech

Merkez bankası, CBDC’ye yönelik çabaların yanı sıra, tüm borç verenlerin fintech ile uyumlu olmasını, yeni nesil veri altyapısını oluşturmasını, fintech konusunda bilgili işgücünü genişletmesini ve ekosistemi finansman ve politikalarla beslemesini istiyor.

Hong Kong para düzenleyicisi, dijital para birimini iki ülke arasındaki sınır ötesi ödemelerde kullanmak için Tayland ile de zaten CBDC’ler üzerinde çalışıyordu. Ayrıca geçtiğimiz Şubat ayında ikinci aşamasına geçilen projeye diğer merkez bankaları da katıldı.

Öte yandan HKMA’nın bireysel olarak kullanılacak olan CBDC‘ye olan ilgisi, geçen yıl özerk bölgede dijital yuanı test etmeye ilgi göstermesiyle öne çıkmıştı.

Bunlara ek olarak yapılan açıklamalarda, “HKMA, hem yerel hem de anakara sakinleri için uygun bir sınır ötesi ödeme yöntemi sağlamak amacıyla Hong Kong’da e-CNY’nin teknik testini desteklemek için Çin Halk Bankası ile işbirliği yapmaya devam edecek.” sözlerini kullandı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Analistler Uyarıyor: Bitcoin’deki Düşüş Kısa Vadenin Ötesine Geçebilir

Sonraki Haber

Beyaz Saray Danışmanı Tim Wu’nun Bitcoin Yatırımının Ayrıntıları Ortaya Çıktı

İlgili Haberler