CBDC Dolandırıcılarına Rağmen Çin, Dijital Yuan Girişimine Devam Edecek!

Fatih Uçar

Yakın zamanda Çin’in öve öve bitiremediği Dijital Yuan’ı bir kara para aklama suçuna bulaştı. Kripto paraların suçlular tarafından kullanıldığını ve çok sayıda kara para aklama olayına bulaştığını söyleyen Çin, kendi CBDC’si için benzer ifadeler kullanmıyor. Aslında burada sorun Dijital Yuan’ın suça bulaşması değil, suçun kripto paralara özel olduğunun ima edilmesidir. Şüphe yok ki en büyük kara para aklama faaliyetleri dolar, altın gibi varlıklarla zaten yıllardır yapılıyor.

Çin Halk Bankası’ndan Yeni Açıklamalar

PBOC Başkanı Yi Gang bugün önemli bir etkinliğe katıldı. Online yapılan Finlandiya Bankası etkinliğinde Yi Gang, Çinli yetkililerin Dijital Yuan’ın tasarımını ve kullanımını iyileştirmeyi planladıklarını söyledi.

“İleriye dönük olarak, eCNY‘nin Ar-Ge’sini ihtiyatlı bir şekilde ilerletmeye, tasarımını ve kullanımını iyileştirmeye devam edeceğiz”.

CBDC dolandırıcılığından sonra Çinli yetkililer, Dijital Yuan‘ın gizlilik korumasını ve sahteciliğe karşı koruma özelliklerini iyileştirmenin yanı sıra mevcut ödeme araçlarıyla birlikte çalışabilirliğini artırmayı hedefliyor. Ayrıca Yi Gang’ın konuşmasına göre Çin, CBDC‘nin ülkenin para politikası ve finans piyasaları üzerindeki etkisini test etmeye başlamayı da planlıyor.

Hali hazırda 140 milyonu geçen cüzdan sayısı ve 10 milyar dolara ulaşan işlem çapı Çinli yetkilileri iştahlandırıyor. Vatandaşların günlük hayatında Dijital Yuan’ı kullanmasını isteyen Çin, bu yönde teşvik edici adımlar atacak.

Dijital Yuan Dolandırıcılığı

Bu ayın başlarında Çin Hükümeti büyük bir yenilgiye uğradı. Dijital Yuan ile güvenli ve düzenlenmiş dijital para işlemleri vaat eden hükümet, vaatlerinin başarıya ulaşmadığını gördü. Bu yüzleşme ülkede epey ses getirdi.

Fujian Eyaletindeki 11 şüpheli kara para aklama suçundan tutuklandı. Asıl sorun bu faaliyetlerin dijital yuan kullanılarak yapılmasıdır. Üstelik dolandırıcılık amacıyla Kamboçya’da bulunan bir dolandırıcılık şebekesiyle ilişkileri tespit edildi. Yani Dijital Yuan sayesinde oldukça başarılı sınır ötesi kara para aklama işlemleri yapılabiliyor. Kripto para borsalarının ve yerel düzenleyicilerin aldığı önlemler sonunda kripto ile bile bunu yapmak güç hale geldi. Çin’i bu başarısından dolayı sosyal medyadaki birçok kripto sever tebrik ediyor.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Discord’un Kripto Cüzdan Hamlesi Sonrasında Ekosistem İkiye Bölündü

Sonraki Haber

Bitcoin Yıl Sonu Tahminleri: BTC Yıl Bitmeden Altı Haneli Rakamları Görebilecek Mi?

İlgili Haberler