Çin, Dijital Yuan Kullanılan İlk Kara Para Aklama Olayını Tespit Etti!

Fatih Uçar

Kripto paralara birçok sebepten karşı olduğunu açıklayan Çin, çözüm olarak kendi blockchain platformunu ve dijital parasını gösterdi. Yıl ortasında başlayan sert yasaklar ülkedeki tüm kripto para madencilerinin şalter indirmesine sebep oldu. Yasakların en önemli gerekçelerinden biri ise “kara para aklama” suçlarında kriptoların yaygın kullanımı olmuştu.

Kripto Paraları Yasaklamak Çözüm Mü?

Xinmi polisi Çin’in CBDC’sini kullanarak yapılan ilk kara para aklama olayını tespit etti. Çin kendi dijital parasının çok daha güvenli ve merkezi bir ödeme yöntemi olduğunu savunurken böyle bir olayın yaşanması onu gülünç duruma düşürdü.

Xinmi ve Zhengzhou Kamu Güvenliği Dolandırıcılıkla Mücadele Merkezi, Fujian Eyaletindeki 11 şüpheliyi kara para aklamak için yasadışı olarak Dijital Yuan kullanmaktan tutukladı. Ayrıca yetkililer, çete üyelerinin Kamboçya’da saklanan denizaşırı bir dolandırıcılık grubu için daha fazla para aklamak için Çin‘in CBDC’sini kullandığını ortaya çıkardı.

Bu olay bir şeyi daha ortaya çıkardı. Şüpheli işlemler artık CBDC sayesinde tek bir merkezden çok daha kolay izlenebiliyor. Yani Çin vatandaşlarının finansal işlemleri yakın takip altında.

Dijital Yuan ile Kara Para Akladılar

Suçlular, birçok insanı arayarak internetten satın aldıkları üründe hata olduğunu söylüyor ve sorunun giderileceği müjdesini veriyorlardı. Alıcıya telafi için ürünün fiyatının üç katı kadar para gönderilecekti. Dolandırıcılar, kurbanlardan dijital yuan yoluyla çoklu transferleri de içeren doğrulama isteyeceklerdi.

Yerel haberlere göre, Xinmi Şehri Kamu Güvenliği Bürosu Kriminal Soruşturma birimi birden fazla ödemenin belirli bir elektronik cüzdana aktarıldığını, ancak cüzdanın işlem modunun önceki çevrimiçi ödemeden farklı olduğunu ortaya çıkardı. Suçlular şu anda gözaltında tutuluyor.

Peki dijital yuan hangi amaçlar için çıkarılmıştı? Kara para aklamayı, terörün finansmanını, vergi kaçakçılığını ve diğer yasadışı ve suç faaliyetlerini önlemek. Fakat bu hedeflerine ulaşacak gibi görünmüyor. Kripto paraları kendi ulusal ekonomisini tehdit ettiği için yasaklayan Çin, bunu her seferinde cesur biçimde söyleyemedi. Yasaklara gerekçe olarak çevresel kaygılarını ve 2050 karbon nötr hedefini bile gösterdi. Dünyanın en fazla karbon salınımına sahip ülkesi tüm iklim krizinin sorumluluğunu kripto para ekosisteminin üzerine yıktı.Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bir Davada Kripto Para Birimlerinin Menkul Kıymet Olmadığına Karar Verildi

Sonraki Haber

JPMorgan Stratejistleri, Lider Bitcoin’in Adil Fiyatını Belirledi

İlgili Haberler