Cathie Wood: “FED Ateşle Oynuyor” Bitcoin’de Son Durum! 

İlayda Peker

Ark Investment Management’ın kurucusu ve kripto para meraklısı Cathie Wood, hafta sonu boyunca Federal Rezerv faiz oranı ayarlamaları hakkındaki görüşlerini paylaştı. Hafta sonu bir dizi tweet’te Cathie Wood, ABD merkez bankasının planlanan faiz oranı ayarlamaları sebebiyle “ateşle oynadığını” dile getirdi. 

FED Faiz Kararı 

Geçen ay Fed, faiz oranını %0,25’ten %0,5’e marjinal bir şekilde artırarak önemli bir hamle yaptı. Genel olarak bakıldığında bu, neredeyse %8’lik enflasyondan muzdarip çoğu tüketici için pek bir fark yaratmadı. İki yıllık tahvil getirisi, 1 Nisan’daki güçlü bir istihdam raporunun ardından 2007’den bu yana ilk kez 30 yılın üzerine çıktı. 

Getiri eğrilerinin bu “ters çevrilmesine” atıfta bulunarak Wood, “10 yıldan 3 aya kadar getiri eğrisi dik, çünkü Fed, arz şoklarının canlandırdığı enflasyon karşısında agresif faiz artırımları yapıyor. Enflasyon, satın alma gücünü ve tüketici duyarlılığını öldüren oldukça agresif bir vergidir.” sözlerini kullanıyor. 

Bunlara ek olarak Wood, Amerika’daki tüketici duyarlılığının şu anda pandeminin en derin zamanlarında olduğundan daha düşük olduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca tüketici duyarlılığı 2008 mali krizini izleyen seviyelere geri döndü. Wood konuyla ilgili olarak, “Ekonomi bu dönemlerin her birinde resesyona yenik düştü. Avrupa ve Çin de zor durumda. Fed ateşle oynuyor gibi görünüyor.” sözlerini kullandı.  

Bitcoin’de Son Durum 

Ekonomik sıkıntı ve yüksek enflasyon zamanlarında, bilinçli yatırımcılar genellikle değer saklama veya “güvenli liman” varlıklarına yöneliyor. Altın, dünyada bu türdeki en popüler varlık ve yılbaşından bu yana %5 değer kazandı. Altın fiyatları şu anda geçen yılın aynı dönemine göre %12,3 daha yüksek seviyelerde işlem görüyor. 

Bitcoin fiyatları da geçen hafta artış sergiledi. BTC geçen ay %17,8 yükseldi ve varlık, basın sırasında 46.146 dolardan işlem görüyordu. Dolayısıyla şu anda BTC, yılbaşındaki seviyelerine yakın işlem görüyor. 


Total
11
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum’da (ETH) Önemli Destek ve Dirençler

Sonraki Haber

Çin’in Dijital Yuan’ında Son Durum! 

İlgili Haberler